Rynek leasingu I kw. 2010
2010-07-31 00:11
Przeczytaj także: Leasing transportu ciężkiego zyskuje
Struktura rynku ruchomości I kw. 2009 a I kw. 2010
Ruchomości mają się prawie 200 mln lepiej niż w 2009 roku, natomiast ich struktura procentowa nie uległa relewantnym zmianom. Największa ilość ruchomości leasingowanych to pojazdy oraz maszyny i urządzenia. Pierwsza grupa stanowi około 60 % wartości całego rynku ruchomości. Marginalne znaczenie mają takie kategorie jak IT, maszyny przewozowe i inne.
Wartość leasingu pojazdów wzrosła o ponad 200 mln złotych. Tą kategorię dzielimy na samochody osobowe, ciężarowe do 3,5 ton, ciężarowe od 3,5 ton, ciągniki siodłowe, naczepy i przyczepy, autobusy oraz inne. Wymieniona kolejność nie jest bez znaczenia. Mimo zmiany strukturalnej, wciąż najbardziej popularny jest leasing samochodów osobowych, choć spadł on w bieżącym roku o 12% do wartości 1194 mln złotych, co stanowi najmniejszy wynik od czterech lat. Większy udział (o 15%) w rynku natomiast przypadł samochodom ciężarowym do 3,5 ton, minimalnie przewyższając słupek wartości 1686 mln zł w 2009 roku. Pozostałe kategorie nie uległy zmianom lub w stopniu bardzo minimalnym (około 1%) zainteresowanie nimi zmalało.
Jeśli zaś chodzi o maszyny i urządzenia wyróżniamy tu, zachowując kolejność w wielkości popularności przedmiotów leasingowanych od najbardziej licznych, takie kategorie jak: sprzęt budowlany, maszyny rolnicze, do produkcji tworzyw sztucznych i obróbki metalu, maszyny poligraficzne, sprzęt medyczny, gastronomiczny oraz wózki widłowe. Wymienione kategorie łącznie stanowią dwie trzecie leasingu maszyn i urządzeń. Aczkolwiek jedną trzecią rynku zajmują inne maszyny, nie wymienione z nazwy w opracowaniu Związku Polskiego Leasingu, a jest to sprzęt wykorzystywany w szeroko pojętym przemyśle - od lekkich urządzeń geodezyjnych, po maszyny szwalnicze, aż do urządzeń przemysłu energetycznego. Struktura tego przedziału jest stała od lat.
Do poziomu 84 mln zł, uzyskanego w pierwszym kwartale 2006 roku, zmalała wartość leasingu IT, w którego skład wchodzi sprzęt komputerowy wraz z urządzeniami multifunkcyjnymi, oprogramowanie i inne. Zdecydowaną większość przedmiotów umowy wyznacza sprzęt. W 2009 roku był to 94% udział, a na początku 2010 roku jest to już 85% rynku. Zaistniał wzrost leasingu oprogramowania o 8%. Możliwe, że przedsiębiorcy chętniej zaczęli inwestować w oprogramowanie poprzez tą formę finansowania ze względu szybko zmieniających się standardów i technologii.
Wnioski i przepowiednie
Czy można na podstawie wyżej przedstawionych danych wysuwać już jakieś wnioski? Wydaje się, że to jeszcze za wczesna pora na wnioski i tu również nastąpi odwołanie do poprzedniego roku, kiedy to pierwsze dwa kwartały zapowiadały istne załamanie rynku, jednak w ostatnim momencie 2009 rok przyniósł wzrost, dzięki któremu wartość rynku osiągnęła nawet wyższy wynik niż w 2006 roku, w którym poziom był o połowę niższy od odnotowanej w 2008 roku nadwyżki. Jednakże Związek Polskiego Leasingu już przedstawia prognozy na kolejne miesiące, obejmujące pierwsze półrocze 2010 roku. Uwzględniając ogólny przyrost leasingu ruchomości o ponad 11%, a także biorąc pod uwagę 25% obniżkę leasingu nieruchomości, wyliczenia przepowiadają wzrost wartości rynku leasingowego o 7,2%, w stosunku do pierwszego półrocza 2009 roku.
1 2
oprac. : Magdalena Bednarz / IPO.pl