eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweJak wybrać konto firmowe?

Jak wybrać konto firmowe?

2010-08-02 13:27

Bogata oferta banków jest sporym wyzwaniem dla przedsiębiorcy szukającego idealnego ROR-u. W gąszczu liczb i promocji łatwo się zgubić, ale warto poświęcić tej sprawie chwilę, by nie przepłacać i mieć dostęp do bankowych narzędzi ułatwiających firmie płynne funkcjonowanie.

Przeczytaj także: Wirtualne konto firmowe

Niestety, popularne rankingi finansowe nie są w stanie wskazać konta idealnego dla każdej firmy. Tworzone są często w oparciu o przeróżne kryteria. Często zdarza się tak, że oferta, która wygrała w jednym rankingu, przy doborze innych kryteriów nie trafi nawet do pierwszej dziesiątki.

Jak mądrze wybrać? Na co zwrócić uwagę? Oto kilka wytycznych, które pomogą przedsiębiorcom opanować „bankową teorię chaosu”.

Po pierwsze: cena to nie wszystko

Podstawowa taryfa ofert i prowizji nie powinna być jedynym czynnikiem decydującym o wyborze konta. Aby w pełni porównać konkurencyjność ofert poszczególnych banków należy najpierw przeanalizować produkty i usługi, z których firma korzysta, a następnie przeliczyć, jaki będzie całkowity miesięczny koszt obsługi bankowej. Można to ćwiczenie porównać do wyboru samochodu, gdzie oprócz miesięcznej raty leasingowej porównujemy parametry ubezpieczenia, a także koszty przeglądów, paliwa i utraty wartości, co ostatecznie przeliczamy na koszt przejechania jednego km. Bardzo często okazuje się wówczas, że najtańszy w zakupie pojazd wcale nie jest najatrakcyjniejszą ofertą dla naszych konkretnych potrzeb. To samo dotyczy produktów bankowych. Zupełnie inny koszyk produktów wybierze krajowy przedsiębiorca posiadający bardzo wielu kontrahentów, w porównaniu do np. przedsiębiorstwa, którego większość transakcji realizowana jest w obrocie zagranicznym. Dlatego w ocenie łącznych kosztów obsługi bankowej należy uwzględnić przede wszystkim prowadzenie rachunku głównego i rachunków pomocniczych, dostęp do bankowości elektronicznej, wydanie i obsługę kart płatniczych, wyciągi elektroniczne oraz przelewy krajowe i zagraniczne, w tym w szczególności tzw. przelewy europejskie SEPA. I tak np. BOŚ S.A. wprowadza w tym zakresie innowacyjne rozwiązanie: zrównuje cenę przelewów zagranicznych z ceną przelewów krajowych. Dla firm, które płaciły za przelew SEPA około 5 złotych, cena 0,95 groszy (w ofercie Konta Wyjątkowego Biznes BOŚ Banku) może być interesującym, a przede wszystkim opłacalnym rozwiązaniem. Nikt nie ma takiej oferty na rynku.

W zależności od profilu działalności firmy należy także zwrócić uwagę na atrakcyjność oferty depozytowej. Może się bowiem okazać, że dany bank nie oferuje konkurencyjnych produktów depozytowych albo są one tylko z pozoru konkurencyjne (np. oprocentowanie jest co prawda wysokie, ale za wypłaty z rachunku pobierane są bardzo wysokie prowizje). To samo dotyczy transakcji wymiany walut.

Po drugie: przelew oraz karta

Należy zwrócić szczególną uwagę na wszelkiego rodzaju czasowe promocje a także rozbijanie opłat na wiele różnych pozycji. Dobrym przykładem są pozornie atrakcyjne oferty kart płatniczych. Bardzo często są one wydawane na pierwszy rok bez opłat, przy czym wznowienie wiąże się już ze znacznymi kosztami dla klienta. Zdarzają się także oferty, gdzie prowadzenie karty jest bezpłatne, ale wymagane jest wykupienie obowiązkowego ubezpieczenia. Trzeba być wyczulonym na podane przez bank opłaty za produkt – zwykle dotyczą one rocznego użytkowania kart, jednak można spotkać niższe miesięczne opłaty zamiast jednej, ale wyższej rocznej, co ma sugerować niski koszt produktu. Co więcej, istnieją różnego rodzaju opłaty rekompensacyjne, które trzeba uiszczać w przypadku, gdy klient nie realizuje kartą określonej minimalnej liczby transakcji.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: