Rynek pracy USA - dzisiaj pierwsze dane
2010-08-04 13:15
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Analiza techniczna
EUR/PLN
fot. mat. prasowe
Lekkie pogorszenie sentymentu na rynkach wystarczyło by złoty korekcyjnie się osłabił. Taki scenariusz był prawdopodobny ze względu na zbliżające się piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy. Rynek będzie ostrożny przed danymi i w związku ze sporym wykupieniem możliwa jest głębsza korekta. Zbiegłoby się to z realizacją zysków na eurodolarze. Najbliższy opór techniczny to strefa 4,0430-4,05 na EURPLN. Na USDPLN możliwe jest nieco większe odbicie w kierunku strefy 3,088-3,09.
fot. mat. prasowe
EUR/USD
Trend na eurodolarze wyhamował w pobliżu oporu technicznego w strefie 1,3240-60. Biorąc pod uwagę zakres najgłębszej korekty w trwającym impulsie, istotna strefa wsparcia znajduje się w okolicach 1,3080-1,31. Można to rozszerzyć do 1,3060-1,31 ze względu na zniesienie fibo 38,2%. W zależności od skali korekty będzie można ocenić siłę trendu. Spadek poniżej tej strefy zasygnalizuje odwrócenie tendencji. Scenariusz realizacji zysków przed piątkowymi danymi NFP jest prawdopodobny. Interesującym faktem jest to, że cotygodniowe raporty CFTC wskazują na systematyczny spadek pozycji (na kontraktach) w trwającej zwyżce. Sugeruje to słabość trendu wzrostowego. Jest to jedynie sygnał ostrzegawczy, bowiem nie ma jeszcze sygnałów odwrócenia.
fot. mat. prasowe
GBP/USD
Impuls wzrostowy na GBPUSD wyhamował poniżej 1,60, ale notowania utrzymują się powyżej przebitej niedawno linii kanału wzrostowego. Rynek jest wykupiony, ale nie wykazuje jeszcze chęci do skorygowania wzrostu. Część graczy będzie jednak skłonna do realizacji zysków przed publikacją piątkowych danych i powinno to przynajmniej wyhamować wzrosty. Korekta większa od 200 pipsów będzie sygnałem zakończenia trwającego impulsu. Symptomatyczne jest to, że rynek praktycznie nie zareagował na dzisiejsze gorsze dane PMI. Psychologia jest ciągle korzystna dla funta.
fot. mat. prasowe
USD/JPY
Kolejna słaba sesja na japońskiej giełdzie i słaby odczyt indeksu PMI dla usług sprzyja dalszemu umocnieniu japońskiego jena. Gospodarka Japonii doświadcza ciągle deflacji, co generalnie sprzyja umocnieniu lokalnej waluty. Technicznie notowania USDJPY są obecnie blisko słabego wsparcia wynikającego z linii po ostatnich minimach (po zamknięciach). Dopóki rynek pozostaje poniżej strefy 86,40-80 nie szanse na większe odbicie są niewielkie.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
1 2
oprac. : Kamil Rozszczypała / Dom Maklerski IDM S.A.