eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweBezpieczne wakacje z kartą płatniczą

Bezpieczne wakacje z kartą płatniczą

2010-08-06 09:46

Bezpieczne wakacje z kartą płatniczą

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Wybierając wakacje za granicą, powinniśmy się do nich przygotować również od strony finansowo-organizacyjnej. Przed wyjazdem dobrze jest dowiedzieć się kilku podstawowych rzeczy, takich jak waluta danego kraju oraz inne akceptowalne waluty, koszty połączeń telefonicznych, obsługiwane standardy kart kredytowych aż po dostępność bankomatów i koszty wypłat oraz prowizji.

Przeczytaj także: Płatność kartą za granicą: jakie koszty?

Karty płatnicze redukują niedogodności związane z korzystaniem z gotówki i konieczności wymiany walut, niestety mogą być także instrumentem płatniczym wrażliwym na różnego rodzaju nadużycia. Na co należy zwracać uwagę podczas wakacji, aby nie pozostawiły po sobie żadnych niemiłych niespodzianek, radzi Janusz Diemko, Prezes First Data Polska, największego centrum rozliczeniowego w Polsce i właściciela marki Polcard.

Polacy wyjeżdżają na wakacje za granicę aby zaznać słonecznej pogody i wakacyjnego spokoju. W ten sposób próbują oderwać się od codziennej rzeczywistości – wyjeżdżają po to, żeby uciec od obowiązków związanych z pracą i szarą codziennością. Jednak nie zawsze urlop całkowicie wyzwala nas od stresu, a czasem wręcz wpędza w zupełnie nowy. Wystarczy jednak tylko parę punktów, na które należy odpowiednio zwrócić uwagę i będziemy mogli w spokoju oddać się wakacyjnemu wypoczynkowi.

Przed wyjazdem

Na ogół pierwszy wydatek każdego urlopowicza wiąże się z wyborem wakacyjnej oferty. Przy korzystaniu z internetowych stron, które umożliwiają wyszukanie najlepszej oferty na wyjazd i jednoczesne opłacenie rezerwacji należy zwrócić uwagę, jaki agent rozliczeniowy będzie pośredniczył w przetwarzaniu płatności. Wszystkie polskie centra rozliczeniowe, takie jak Polcard nie udostępniają danych karty punktom przyjmującym – ci otrzymują jedynie sygnał, że płatność przebiegła prawidłowo, więc mogą od razu zatwierdzić rezerwację. W przypadku zamówień na stronach zagranicznych zdarzają się agenci, którzy w celu przetworzenia transakcji przechowują dane kart.

By mieć więc pewność, że nie zostaną przechwycone przez oszustów internetowych lepiej korzystać z polskich stron. Zawsze też należy zwracać uwagę na ważność certyfikatów internetowych i to czy strona, na której dokonujemy transakcji jest bezpieczna. Poinformuje nas o tym symbol „kłódki” w prawym dolnym rogu ekranu i szyfrowany protokół „https”, który pojawia się zamiast standardowego „http” w pasku adresu internetowego.

Jeśli już po opłaceniu rezerwacji dojdzie do sytuacji, która zmusza do jej odwołania trzeba się liczyć z tym, że karta może zostać obciążona przez punkt przyjmujący rezerwację. Jednak dzieje się tak tylko wtedy, gdy rezerwujący nie uprzedzi o swojej rezygnacji z odpowiednim wyprzedzeniem. Zawsze należy czytać warunki rezerwacji, to w nich wyszczególnione są kary pieniężne za jej odwołanie albo nie pojawienie się w hotelu w ogóle. Przeważnie są to opłaty w wysokości ceny jednej doby hotelowej, choć czasem jest to nawet koszt całego pobytu. Wtedy możliwość reklamacji takiego obciążenia jest bardzo ograniczona.

Inną ważną rzeczą, której należy dopilnować, jest skontaktowanie się z bankiem-wydawcą posiadanej przez nas karty i poinformowanie go o planowanym wyjeździe. Jest to potrzebne przede wszystkim wówczas, gdy wiemy, że będziemy intensywnie korzystać z karty za granicą. Dla systemów monitorujących transakcje na karcie wzmożone zakupy poza Polską mogą wydać się podejrzane, przez co może dojść nawet do zablokowania karty.

W momencie kontaktu z bankiem warto także dowiedzieć się, czy oferuje on możliwość uruchomienia rachunku walutowego (np. w EURO) na czas wyjazdu. Wtedy też nasze transakcje nie będą przeliczane w trakcie ich dokonywania - uchroni nas to od różnic w kursach (tzw. spreadów walutowych). Można także sprawdzić, czy bank może wyposażyć nas w kartę innej niż posiadana organizacji kartowej (jak VISA lub Mastercard) – lepiej jest mieć karty wydane w obu najpopularniejszych standardach, ponieważ niektóre z nich nie są akceptowane w pewnych krajach (np. Mastercard nie jest akceptowany na Kubie).

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: