Bezpieczne wakacje z kartą płatniczą
2010-08-06 09:46
Przeczytaj także: Płatność kartą za granicą: jakie koszty?
Należy także zwracać uwagę na podwójne przeciągnięcie karty przez czytnik. Jeśli sprzedawca twierdzi, że pierwsza próba autoryzacji się nie powiodła, zażądajmy potwierdzenia odrzucenia transakcji, które powinno być wydrukowane przez terminal.
Podczas korzystania z kantorów wymiany walut, w kursie transakcji zawarta jest prowizja kantoru. Podobnie jest przy pobieraniu pieniędzy z bankomatu oraz podczas dokonywania zakupów przy użyciu karty płatniczej – posiadacz karty jest obciążony prowizją i opłatą za przewalutowanie żądanej kwoty. Dla przykładu, przy płatności w którymś z krajów Eurolandu kwota transakcji zostanie od razu przeliczona na złote po kursie banku. Poza strefą Euro, np. w Egipcie, kwota zostanie przewalutowana z waluty kraju, w którym dokonujemy płatności na euro i dopiero potem na złotówki po kursie organizacji płatniczej (np. MasterCard, Visa). Przy każdej operacji przewalutowania organizacja pośrednicząca w przewalutowaniu pobiera niewielką prowizję. Wysokość finalnej opłaty jest zależna od kraju, w którym transakcja została dokonana oraz od banku, który wydał nam kartę. Przed wyjazdem warto więc skontaktować się ze swoim bankiem i sprawdzić wysokość pobieranych prowizji.
By uniknąć walutowej karuzeli istnieje możliwość dokonania płatności z jej rozliczeniem bezpośrednio w walucie kraju pochodzenia karty. Usługa DCC (ang. Dynamic Currency Conversion), która jest już także dostępna w Polsce, polega na rozliczeniu dokonywanej transakcji w momencie jej dokonywania w walucie kraju, z którego mamy kartę. Dzięki temu od razu wiemy jaką kwotą finalnie zostanie obciążona nasza karta. Wystarczy tylko sprawdzić czy dany sklep posiada umowę z agentem rozliczeniowym, który rozlicza transakcje w złotówkach. Wg danych First Data Polska, niemal każda transakcja rozliczana przez tą firmę miała lepszy kurs wymiany niż gdyby transakcja była rozliczana tradycyjnie przez organizacje kartowe i banki. Znalezienie terminala płatniczego na zachodzie Europy, umożliwiającego transakcję w złotówkach, nie powinno być trudne. Nawet niektóre bankomaty w takich krajach jak Wielka Brytania, Holandia, Szwajcaria i Francja same wyświetlają komunikat o możliwości przeprowadzenia transakcji w innej walucie niż miejscowa.
Po powrocie
Po powrocie z urlopu i sprawdzeniu wyciągu z karty kredytowej może się okazać, że wydatki znacznie przekroczyły wcześniej założone plany. Wysokie saldo na karcie można jednak podzielić na stosunkowo niskie raty, które pomogą w spłacie całości zadłużenia. Wszystko zależy od tego czy bank-wydawca karty udostępnia taką usługę. By to sprawdzić, najlepiej skontaktować się z bankiem i od razu ustalić wysokość rat z konsultantem. Często oprocentowanie przy tzw. installment credit, czyli kredycie ratalnym na karcie kredytowej, jest dużo niższe niż standardowe oprocentowanie karty.
Jeśli z hotel, w którym mieszkaliśmy podczas wakacji znacznie odbiegał standardem od tego, który był przedstawiony w broszurze albo na stronie hotelowej, mamy dodatkową szansę roszczenia wydanej kwoty, jeśli opłaciliśmy hotel kartą kredytową. Nie dostarczenie usługi, za którą klient zapłacił kartą jest podstawą do złożenia reklamacji w banku-wydawcy karty.
Wakacyjny wyjazd może o sobie przypomnieć nawet jeszcze w parę miesięcy po powrocie. Na rachunku karty mogą pojawić się dodatkowe obciążenia, np. z hotelu lub firmy wynajmującej samochody, z których usług korzystał klient, a o których nic nie wiedział. Zwykle jednak hotele i firmy wynajmujące mają do nich prawo. Są nimi bowiem opłaty za korzystanie z dodatkowych usług, np. minibaru lub telewizji (jeżeli nie były wliczone w cenę). Jeśli nie zostały rozliczone przy wymeldowaniu, hotel ma prawo do pobrania odpowiedniej kwoty w późniejszym terminie. W przypadku firm wynajmujących samochody, dodatkowe kwoty są na ogół związane z mandatami, zniszczeniami i naprawami. Także i w tym przypadku – jeśli nie zgadzamy się z kwotą obciążenia, należy zwrócić się z reklamacją do banku.
Korzystanie z kart płatniczych na wakacjach, niezależnie czy są to karty debetowe czy kredytowe, umożliwia dostęp do wielu użytecznych funkcji i ułatwia dokonywanie transakcji płatniczych. Jest to także dużo bardziej bezpieczne niż płatności gotówkowe. Przy uważnym używaniu i przechowywaniu karty, każdy wakacyjny wyjazd zagraniczny będzie udany i nie przysporzy nam niepotrzebnych stresów.
oprac. : eGospodarka.pl