eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweAlternatywne sposoby inwestowania

Alternatywne sposoby inwestowania

2010-08-12 11:07

Akcje, obligacje i fundusze inwestycyjne to najczęstsze obszary, w których lokujemy nasze oszczędności. Standardowe inwestycje, nawet te, które przynoszą zyski, mogą jednak znudzić najbardziej wytrawnych rynkowych graczy. Po jakie przedmioty mogą więc sięgać ci, dla których inwestowanie jest nie tylko sposobem na zarobienie pieniędzy, ale też swoistą sztuką życia? Zdaniem doradców z ZFDF, odpowiedź na to pytanie można odnaleźć na rynku inwestycji alternatywnych.

Przeczytaj także: Inwestowanie w złoto i diamenty zyskowne

Inwestycji alternatywnych jest tyle, ile gustów inwestorów. Najlepszą lokatę dla naszych pieniędzy możemy więc wybierać spośród szerokiego wachlarza najróżniejszych produktów: począwszy od kamieni i metali szlachetnych, poprzez monety i pióra wieczne, po najznakomitsze trunki, obrazy, rzeźby oraz luksusowe samochody. Doradcy ze Związku Firm Doradztwa Finansowego podpowiadają, na co należy zwracać uwagę, decydując się na nietypową inwestycję.

Złoty pierścionek na szczęście

Jeżeli złoty kruszec otaczać będzie szlachetny kamień, taki jak brylant czy rubin, możemy liczyć na szczęście podwójne. Inwestowanie w metale i kamienie jest bowiem opłacalne ze względu na dużą odporność szlachetnych metali na zawirowania rynkowe oraz topniejące światowe zasoby, tak uwielbianych przez kobiety diamentów.

„Pomimo delikatnych spadków cen złota na światowych rynkach kruszec ten nadal pozostaje dobrą lokatą kapitału. Ze względu na rosnące zadłużenie publiczne w wielu gospodarkach, popyt na złoto wciąż rośnie, a tego surowca w przeciwieństwie do pieniędzy nie da się sztucznie wyprodukować ani przyspieszyć jego wydobycia. Poza tym świetnie zabezpiecza on oszczędności przed inflacją, która jest największym zagrożeniem dla bezpiecznych inwestycji. Złotą zasadą inwestorów powinno więc być ulokowanie w złocie co najmniej 5% długoterminowego portfela inwestycyjnego”, wyjaśnia Paweł Cymcyk, ekspert AZ Finanse i Związku Firm Doradztwa Finansowego.

Z kolei diamenty stanowią obecnie 7 % inwestycji najzamożniejszych europejczyków. Są aktualnie jedną z najbardziej przyszłościowych lokat kapitału, z tego względu, iż ich światowe zasoby niestety się kończą, a na nowe będziemy zmuszeni poczekać 3 mld lat.

„O inwestycji w diamenty można myśleć posiadając wolne środki w kwocie przynajmniej kilkudziesięciu tysięcy złotych. Ceny kamieni uzależnione są od ich masy, barwy, czystości oraz szlifu. Aby mieć pewność, że wybrany przez nas klejnot jest autentyczny, powinniśmy potwierdzić to u jednego z 64 polskich rzeczoznawców specjalizujących się w analizie diamentów”, dodaje Paweł Cymcyk.

Ostatnim krokiem do inwestycyjnego sukcesu jest zadbanie o odpowiednie zabezpieczenie naszych skarbów – najlepiej w dobrze strzeżonej bankowej skrytce.

Wieczne pióro wiecznie w cenie

Choć pióro wydaje się być mało obiecującą lokatą kapitału, coraz częściej zwracają na nie uwagę najbardziej wymagający inwestorzy - kolekcjonerzy. Przede wszystkim dlatego, że jest wieczne, od wieków służy ludzkości i zapewne, pomimo digitalizacji, służyć nam będzie przez kolejne stulecia. Ponadto kolekcjonerskie pióra posiadają najczęściej niezwykle cenną oprawę – wysadzane są szlachetnymi kamieniami – diamentami i rubinami, a ich stalówka wykonywana jest z czystego złota. Największą wartość mają kolekcje Caran d’Ache, Omas czy Montblanc. Ich ceny wahają się w granicach 35 000 – 550 000 zł.

„Pióra wieczne cechuje niska płynność, z tego względu trudno je wycenić. Jeśli jednak zdecydujemy się na inwestycję w tym obszarze najlepiej sięgnąć po kolekcje. Ich poszczególne części mają zdecydowanie większą wartość niż pojedyncze egzemplarze”, wyjaśnia Maciej Kossowski z Wealth Solutions i Związku Firm Doradztwa Finansowego.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: