Dobre dane z Niemiec i nastroje nie pomogły GPW
2010-08-09 18:17
© fot. mat. prasowe
Pomimo dobrych danych z Niemiec (o wzroście eksportu) i dobrych nastrojów na europejskich parkietach, WIG20 stracił dziś o 0,8 proc. przy niskich obrotach i zanotował najniższe zamknięcie od 30 lipca.
Przeczytaj także: Eksport Niemiec wzrósł w czerwcu o 3,8%
Notowania w Warszawie rozpoczęły się od zwyżki, która została przerwana jeszcze przed południem. Rynek sprawiał wrażenie apatycznego, mimo dobrego otoczenia zewnętrznego. Przed rozpoczęciem notowań w Europie, w Niemczech poinformowano o 3,8-proc. wzroście eksportu (oczekiwano 1,5 proc.), więc w pamięci inwestorów słabsze dane z amerykańskiego rynku pracy szybko się zatarły. Tym bardziej, że nie ustają spekulacje na temat drugiej tury pomocy Fed dla gospodarki polegającej na skupie obligacji skarbowych.Zatem otwarcie mieliśmy wzrostowe także w Warszawie, ale nastroje u nas siadły. "Personalnie" odpowiadają za to akcje PZU, które przeceniono dziś o 3,3 proc. i przy biernej postawie pozostałych spółek, to te papiery miały największy wpływ na spadek WIG20. Ale przyczyn marazmu można upatrywać w piątkowym zachowaniu GPW, która okazała się odporna na spadki (po publikacji danych z rynku pracy w USA), mimo wyraźnych zniżek na kontynencie. A że w przyrodzie nic nie ginie, GPW dziś dała się przegonić.
Euro straciło dziś 0,3 proc. do dolara, zatem dane z Niemiec nie zrobiły aż tak dużego wrażenia na inwestorach z rynku walutowego. U nas dolar trzymał się w okolicach 3 PLN (przy niskiej zmienności), euro spadło o 0,3 proc. do 3,975 PLN, frank natomiast spadł o 1 proc. do 2,872 PLN.
fot. mat. prasowe
Ropa, miedź i złoto poruszały się w korytarzu wahań wyznaczonym jeszcze w poprzednim tygodniu. Zmiany (wzrost cen ropy o 0,5 proc., spadek złota o 0,4 proc. i wzrost miedzi o 1 proc.) nie są więc szczególnie istotne.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : Emil Szweda / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce