Poprawa sytuacji sektora bankowego
2010-08-12 00:27
Przeczytaj także: Fitch: polski sektor bankowy w dobrej formie
Sytuacja makroekonomiczna też raczej nie sprzyja spektakularnym wzrostom omawianej branży. Banki centralne raczej w najbliższym czasie nie będą podejmować decyzji o zmianie stóp procentowych ponieważ są one i tak już na najniższych poziomach. Ponadto w USA pojawiają się obawy deflacyjne. Wszystko raczej wskazuje, że droga wychodzenia z kryzysu będzie dłuższa niż krótsza.
Emocji sektorowi dodawały w bieżącym półroczu spekulacje na temat przejęcie banku BZ WBK przez podmioty zagraniczne lub krajowe. Na początku spowodowało to wywindowanie cen akcji spółki do 219 zł, a następnie przyszła korekta, która zepchnęła wycenę waloru do 180 zł i tam znajduje się aktualne minimum, które może być testowane w najbliższym czasie, ponieważ zarysował się średnioterminowy trend spadkowy, co przedstawia poniższy wykres:
fot. mat. prasowe
Wykres cen akcji BZ WBK
Zagranica:
Ze świata docierają informacje o poprawie wyników branży. Brytyjska korporacja HSBC w raporcie za pierwsze półrocze podwoiła zysk netto, zarabiając na czysto 6,76 mld USD. Wynik brutto wyniósł 11,1 mld USD i był wyższy od rynkowego konsensusu o 26%. HSBC przestał notować straty w USA i Europie, a zyski w Azji wzrosły o 30%. Notowania HSBC poszły w górę o 5%. O 5% wzrosła też wycena największego francuskiego banku BNP Paribas. Lepsze rezultaty przedstawiły również Deutsche Bank oraz UBS.
Spółki finansowe, zwiększyły średnio swój skorygowany zysk na akcję o około 12% od oczekiwań opierając się na wynikach z DJIA. Przychody wobec oczekiwań wzrosły, aż o 80%. Możliwe, że sprzyjają temu bardzo niskie stopy procentowe. Gorzej jednak przedstawia się obraz sektora, jeżeli odniesiemy uzyskane przychody do ich poziomu z II kwartału 2009. Jedynie 58% instytucji finansowych poprawiło sprzedaż, wobec 78% dla całego indeksu. Sektor finansowy przede wszystkim zmniejszył swoje przychody z odsetek kredytowych (a to za sprawą zmniejszenia zadłużenia się konsumentów) oraz poprawił jakość swoich aktywów, co zmniejsza odpisy na złe kredyty.
Podsumowując można zauważyć, że w krótkim horyzoncie czasowym sytuacja sektora finansowego się poprawiła, ale nadal istnieje szereg czynników fundamentalnych, które w długim terminie mogą hamować i zagrażać stabilności systemu bankowego.
Przeczytaj także:
Bankowość korporacyjna hamuje. Co czeka banki?
1 2
oprac. : Igor Perechuda / IPO.pl
Więcej na ten temat:
sektor bankowy, polski sektor bankowy, rynki akcji, banki, wyniki finansowe banków