eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweDeweloperzy pod lupą inwestorów

Deweloperzy pod lupą inwestorów

2010-08-18 09:49

Deweloperzy pod lupą inwestorów

Stan salda kredytu mieszkaniowego w Polsce w/g danych NBP © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W najbliższym czasie rynek deweloperski może być wzięty przez inwestorów pod lupę. Sektor ten jest bardziej zależny od koniunktury, a przez to jego kondycja w znacznej mierze zależy od poprawy sytuacji makroekonomicznej państwa.

Przeczytaj także: Grunty inwestycyjne 2023 i prognozy na 2024 rok

Sytuacja branży jest uwarunkowana wieloma czynnikami:
  • nasyceniem rynku mieszkaniowego,
  • nasyceniem rynku budownictwa komercyjnego,
  • dostępności finansowania,
  • stabilność systemu bankowego,
  • cen materiałów, kosztów budowlanych,
  • polityki państwa jako wtórnego czynnika potrzeb rynku mieszkaniowego w Polsce,
  • dostępności atrakcyjnych gruntów,
  • w krótkim okresie mogą też być ważne warunki atmosferyczne.

Okres załamania się systemu finansowego w 2008 i 2009 r. był dla branży najtrudniejszym od wielu lat. Krajowe banki mocno ograniczyły kredytowanie hipoteczne. Popyt na mieszkania zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym nagle się skurczył, co było skutkiem ograniczenia akcji kredytowych. Poniższy wykres ukazuje zatrzymanie się kredytowania mieszkań w Polsce. Ograniczony został również dostęp do kredytów z zagranicznych instytucji finansowych.

fot. mat. prasowe

Stan salda kredytu mieszkaniowego w Polsce w/g danych NBP

Stan salda kredytu mieszkaniowego w Polsce w/g danych NBP


Bieżące informacje są już bardziej optymistyczne. Według danych z GUS deweloperzy w I półroczu oddali 25 540 mieszkań czyli o 29,2% mniej niż w poprzednim roku. W okresie styczeń-czerwiec 2010 w tej grupie inwestorów rozpoczęto budowę 31 466 mieszkań, tj. o 67,2% więcej niż w 2009 r. Spadła natomiast liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia – o 13,1%. Duży wzrost rozpoczętych budów może być optymistycznym prognostykiem na najbliższe okresy.

Ponadto należy zauważyć, że banki w których zaczyna panować nadpłynność pieniądza, mogą chętniej udzielać kredytów inwestycyjnych danemu sektorowi, zwłaszcza że są one zabezpieczone nieruchomościami. Inwestycja mieszkaniowa charakteryzuje się wysoką rentownością i krótkim okresem kredytowania. Ryzyko udzielania kredytu inwestycyjnego deweloperom nie jest duże. Jednak z drugiej strony pojawiło się zagrożenie tzn. wprowadzenie rekomendacji T.

fot. mat. prasowe

Zmiana indeksu WIG – DEWELOPERZY na tle WIG 20

Zmiana indeksu WIG – DEWELOPERZY na tle WIG 20

W lipcu funduszom akcji powiązanych z rynkiem nieruchomości sprzyjała koniunktura. WIG-Deweloperzy poszedł na „północ” jednak w ostatnich dniach przyszło odreagowanie i podążał za ogólna tendencją rynków finansowych. Może jest to okazja do zaopatrzenia się w papiery wartościowe z tej branży. Wiele z nich jest wycenianych poniżej swojej wartości księgowej, a na rynku widać, że notowania sektora utrzymują się w trendzie bocznym od września 2009 roku i nie zdążyły jeszcze odrobić przewagi do WIG 20.

Wraz ze stabilizacją gospodarki rosną szanse na rozwój branży deweloperskiej ponieważ znikną takie przeszkody jak brak finansowania inwestycji, trudności w uzyskaniu kredytów hipotecznych. Ponadto system bankowy powinien ostrożniej i mądrzej podchodzić do oceny ryzyka inwestycyjnego związanego z rynkiem hipotecznym. Branży powinien sprzyjać również wzrost cen mieszkań, oraz ciągle niezaspokojony popyt budownictwa komercyjnego. Zagrożeniem mogą być natomiast rosnące koszty budowy. Innym czynnikiem przemawiającym za inwestowaniem w Polski sektor budowlany jest uchronienie się naszej gospodarki przed recesją w najtrudniejszym okresie kryzysu finansowego, relatywnie do naszych sąsiadów.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: