eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweIle kosztuje skrytka bankowa?

Ile kosztuje skrytka bankowa?

2010-08-19 09:31

Przeczytaj także: Skrytki depozytowe: uboga oferta banków


Tylko dla wybrańców

O skrytkach depozytowych jako usłudze bankowej mówi się mało. Wynika to z niszowego charakteru tego „produktu”, ponieważ skrytki oferowane są tylko przez niewielką część banków i w dodatku jedynie przez ich wybrane oddziały. Z analizy Comperia.pl wynika, że mieszkańcy niewielkich miejscowości mogą niemalże zapomnieć o wynajęciu skrytki w lokalnej placówce swojego banku – po prostu ich tam nie ma. Na prywatne schowki można natknąć się w wybranych oddziałach zlokalizowanych w największych miastach. W porównaniu do konkurencji stosunkowo dużo skrytek posiadają PKO BP i Pekao. Pokaźną liczbą może pochwalić się również Kredyt Bank. W innych bankach jest już znacznie bardziej ubogo, np. w MultiBanku w grę wchodzi tylko jeden warszawski oddział.

Skrytek sejfowych jest mało, zaś chętnych do ich wynajęcia raczej nie brakuje. Zainteresowanie przechowywaniem cennych przedmiotów wzrasta w okresie wakacyjnym, kiedy dużo osób wyjeżdża i zwyczajnie boi się o swoje kosztowności. Podobno w trakcie kryzysu finansowego znaleźli się nawet amatorzy wypłacania środków pieniężnych z konta osobistego i chowania ich w sejfach w formie gotówki, co miałoby uchronić majątek w razie upadłości banku. W efekcie skrytki są dobrem rzadkim i szybkie znalezienie pustej nieraz graniczy niemal z cudem. Przeważnie schowki wynajmowane są przez długi okres, a nawet jeśli któryś z nich się zwolni, to bank informuje o tym swoich najlepszych i zaufanych klientów, z którymi chce utrzymać dobry kontakt.

Ile to kosztuje?

fot. mat. prasowe

Koszt najmu skrytek sejfowych w bankach (wg taryf opłat i prowizji)

Koszt najmu skrytek sejfowych w bankach (wg taryf opłat i prowizji)

Skoro istnieje popyt na skrytki, dlaczego jest ich tak mało? Przechowywanie przedmiotów jest dla banków po prostu niezbyt opłacalne. Prowizje od wynajmu nie należą do wygórowanych w porównaniu z kosztami zabezpieczenia sejfów – skrytki umiejscowione są na tyłach oddziałów lub wręcz w podziemiach, zaś stworzenie dostępu do takich pomieszczeń może być problematyczne.

Koszty wynajmu zależą od deklarowanego okresu przechowywania (im dłużej, tym taniej) oraz od wielkości skrytki (im większa, tym drożej). Z raportu Comperia.pl wynika, że klient zwykle musi zapłacić minimum za miesiąc z góry, stawki dzienne dostępne są tylko w PKO BP, Pekao i BNP Paribas. Z kolei w MultiBanku trzeba z góry i to za cały rok. Przedstawione w tabeli opłaty są oficjalnymi stawkami zawartymi w tabelach opłat i prowizji, jednak rzeczywiste koszty mogą znacznie odbiegać od zaprezentowanych. Wynika to z faktu, iż objętość skrytek jest bardzo zróżnicowana i dyrektorzy poszczególnych placówek mogą samodzielnie ustalać własną wysokość prowizji za wynajem. Tak jest np. w Banku Pekao, gdzie za obszerną skrytkę sejfową można zapłacić nawet ponad tysiąc złotych w skali roku.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: