Rynek akcji w Japonii - najsilniejsze wzrosty od miesiąca
2010-08-30 12:23
© fot. mat. prasowe
W poniedziałek na japońskim rynku akcji obserwowaliśmy najsilniejsze wzrosty od blisko miesiąca.
Przeczytaj także: PKB USA w II kw. lepiej od oczekiwań
Uwaga inwestorów koncentrowała się na działaniach Banku Japonii, który na nadzwyczajnym spotkaniu szukał sposobów na powstrzymanie umacniającego się jena.Indeks NIKKEI zakończył sesję o 1,6 proc. powyżej piątkowego poziomu, a w ciągu sesji zyskiwał na wartości nawet ok. 3 proc. Powodem do optymizmu było zorganizowanie nadzwyczajnego spotkania Banku Japonii i wcześniejszy powrót przewodniczącego banku centralnego ze szczytu w USA mający na celu powstrzymanie umacniania jena, które szkodzi eksporterom.
W mediach internetowych i weekendowej prasie trudno było nie natknąć się na komentarze zapowiadające interwencję banku centralnego na rynku walutowym i właśnie takie oczekiwania przyczyniły się w poniedziałek do wyprzedaży japońskich obligacji i jena, który w ubiegłym tygodniu był najsilniejszy względem dolara od 15 lat.
Po ogłoszeniu rezultatu dzisiejszego posiedzenia Banku Japonii inwestorzy, sądząc po pierwszej reakcji kursu pary dolar-jen, doznali rozczarowania i realizowali wcześniejsze krótkoterminowe zyski. Bank centralny od niedawna trzeciej największej gospodarki świata postanowił zwiększyć wartość udzielanych pożyczek z 20 do 30 bln jenów (ok. 300 mld USD) i wydłużyć okres ich wymagalności z trzech do sześciu miesięcy. Zamiast interwencji walutowej, która, jak w ubiegłym tygodniu stwierdził japoński minister finansów, nie miałaby sensu bez udziału USA, mamy więc do czynienia z klasycznym rozszerzeniem programu ilościowego luzowania polityki pieniężnej.
Prawdziwy test dla jena przyjdzie w momencie, gdy światowe rynki akcji znowu znajdą się pod presją sprzedających, a póki co piątkowa sesja na Wall Street sugeruje, że wskazywany przez nas w ubiegłym tygodniu poziom 1040 pkt. zadziałał jako wsparcie dla indeksu S&P500. Warto przypomnieć, że w bardzo podobnej sytuacji do Banku Japonii znajduje się amerykański Fed, który według piątkowych wypowiedzi Ben’a Bernanke, mimo najniższych w historii stóp procentowych, jest przygotowany do kolejnego etapu łagodzenia, jeśli stan gospodarki będzie tego wymagać.
W poniedziałek dla inwestorów z warszawskiego parkietu zdecydowanie ważniejsze od zachowania kursu jena będą najnowsze dane makroekonomiczne z polskiej gospodarki. Dowiemy się bowiem, w jakim tempie rósł PKB w II kw. 2010 r.
fot. mat. prasowe
Ekonomiści szacują, że było to ok. 3,2 proc. r/r, co oznaczałoby przyspieszenie w stosunku do poprzednich trzech miesięcy o ok. 0,2 pkt. proc. Na rynku walutowym złoty rano nieznacznie tracił na wartości - frank kosztował ok. 3,03 PLN, dolar 3,12 PLN, a euro 3,97 PLN.
fot. mat. prasowe
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : Łukasz Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce