Najlepsze fundusze otwarte VIII 2010
2010-09-06 09:40
Ranking © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Najlepsze fundusze otwarte V 2010
fot. mat. prasowe
Ranking
Po lipcowych zwyżkach na rynkach akcji wydawało się, że również sierpień przyniesie wzrosty cen jednostek uczestnictwa funduszy agresywnych. Jednak pod wpływem słabych danych z amerykańskiej gospodarki zaczęły narastać obawy o możliwość wystąpienia drugiego dna kryzysu, co przełożyło się również na notowania na rodzimym rynku. Trudno oczekiwać wysokich stóp zwrotu, w sytuacji gdy indeks szerokiego rynku WIG zniżkował o 0,59%. Stąd też mediana funduszy akcji polskich wyniosła -1,1%. Spośród funduszy należących do tej grupy najwyższe miesięczne stopy zwrotu wypracowały te zarządzane przez Avivę Investors. Podczas nienajlepszej aury dla papierów udziałowych fundusz Aviva Investors Nowoczesnych Technologii zyskał 4,8%. Wydaję się, że zarządzający trafnie ocenili zmienność rynków akcji i tak dobierali skład portfela by wykorzystać na swoją korzyść panujące na nim trendy. Jak trudnym jest to wyzwaniem świadczy wynik zwycięzcy majowego rankingu – Allianz Akcji Plus, który w tym miesiącu znalazł się wraz z Unikoroną Akcji na szarym końcu. Różnica stóp zwrotu między funduszami z tych dwóch przeciwległych biegunów wyniosła aż 8,2 punktu procentowego.
Nieco lepiej wypadła grupa funduszy akcji polskich małych i średnich spółek, w której połowa funduszy uzyskała dodatnią stopę zwrotu. Również w tej grupie prym wiódł fundusz ze stajni Aviva Investors. Zarządzany przez tą instytucję Fundusz Małych Spółek odnotował stopę zwrotu na poziomie 2,2%, tym samym bijąc wynik indeksu sWig80, który w tym samym czasie wzrósł o blisko 1%. Kolejny miesiąc z rzędu dobre wyniki uzyskał fundusz UniAkcje MiŚ Spółek.
Wakacyjny sierpień okazał się bardzo dobry dla wyników funduszy obligacyjnych. Jest to głównie zasługa gwałtownego spadku rentowności rodzimego długu. W przypadku obligacji 10-letnich spadły one o 45 punktów bazowych w przeciągu miesiąca, tym samym znalazły się one na poziomach najniższych od stycznia 2009 roku. Wydawało się, że nadchodzący okres zacieśniania polityki pieniężnej sprawi, że nie będzie już miejsca na ponadprzeciętne zyski na rynku długu. Jednak narastające obawy o drugie dno światowego kryzysu, a także gorsze od oczekiwań dane o krajowej produkcji w połączeniu z niższymi od prognoz odczytami inflacji przyczyniły się do gwałtownej poprawy sentymentu do krajowych obligacji. Stąd też blisko 2/3 funduszy dłużnych krajowych zyskało powyżej 1%. Najwyższe stopy zwrotu uzyskali zarządzający funduszem Allianz Obligacji (+3,2%) oraz Skarbiec Depozytowy DPW (2,9%).
oprac. : Marek Arent / expander