Najlepsze fundusze otwarte VIII 2010
2010-09-06 09:40
Przeczytaj także: Najlepsze fundusze otwarte V 2010
Nadal bardzo dobre wyniki osiąga SKOK Obligacji zarządzany przez Credit Suisse Asset Management Polska. Ten aktywnie zarządzany przez Arkadiusza Bogusza fundusz wciąż trafnie wykorzystuje natrafiające się okazje do wypracowania ponadprzeciętnych wyników.
Najwyższe zyski w sierpniu przyniosły fundusze zaklasyfikowane do grupy „pozostałe”. Miesięczna stopa zwrotu z funduszu Superfund Goldfuture nominowanego w euro wyniosła 9,9%, natomiast wycena jednostki przeliczanej na krajową walutę wzrosła o 9,7%. W tym samym czasie cena złota była wyższa o 5,63% niż przed miesiącem. Wysokie zyski wypracował także DWS Gold (+7,3%), Należy jednak pamiętać, że przed miesiącem fundusze te równie mocno traciły. Wyniki jednostek uczectnictwa opartych na cenie złota są zależne od rynkowych nastrojów. Wyraźna ich poprawa na rynkach finansowych sprawia, że inwestorzy wybierają lokatę środków w ryzykowne aktywa, zapominając o bezpiecznej przystani na czasy kryzysu, za jaką uznawany jest rynek złota. W odwrotnej sytuacji – cena złota szybko pnie się do góry przynosząc sowite stopy zwrotu ich właścicielom.
Sierpniowe publikacje danych z największej gospodarki globu - szczególnie te dotyczące rynku nieruchomości i pracy - negatywnie zaskoczyły rynek. Narastające obawy o powrót drugiego dna kryzysu sprawiły, że inwestorzy szybko zapomnieli o lipcowych wzrostach, tym samym odkładając w czasie kolejną próbę wspięcia się na kwietniowe szczyty. W sierpniu indeks amerykańskiej giełdy- S&P 500 spadł o 4,74%, a niemiecki DAX o 3,62%. Na tym tle indeks krajowej giełdy WIG20 wypadł znacznie lepiej - zniżkując o 1,76%. Relatywnie lepsze wyniki rodzimego indeksu wskazują na wciąż solidne podstawy naszej gospodarki.
Negatywny wydźwięk sierpniowych spadków udało się przynajmniej chwilowo zamazać dzięki pierwszej powakacyjnej sesji giełdowej, która zakończyła się znacznymi wzrostami. W ten sposób rynki akcji zareagowały na dobre dane wskaźników wyprzedzających koniunktury, które sugerują poprawę w sektorze przemysłowym w najbliższych miesiącach. Dzięki temu, indeksom akcji udało się przełamać spadkowe linie trendu, przy okazji negując negatywne formacje powstałe na niektórych rynkach. Jeżeli kolejne publikacje danych okażą się równie pozytywne to jest szansa, iż ostatnia poprawa koniunktura może przeobrazić się w „kampanię wrześniową”, która doprowadzi rynki akcji do nowych szczytów hossy.
Może się jednak okazać, iż obecne wzrosty to jedynie chwilowa korekta w ostatnich spadkach, szczególnie jeżeli publikacje wskaźników wyprzedzających koniunktury z obecnego miesiąca rozczarują podobnie jak te z sierpnia. Kolejne złe dane zwiększać będą bowiem prawdopodobieństwo wystąpienia drugiej fali kryzysu. Wówczas, zamiast oczekiwań zdobycia kolejnych szczytów przez WIG20 na koniec III kwartału, powinniśmy zacząć się martwić o utrzymanie poziomów lokalnego dołka z początku lipca.
Do pobrania:
1 2
oprac. : Marek Arent / expander