"Rodzina na Swoim": nowe limity cen mieszkań
2010-09-14 12:40
Obecnie obowiązujące limity cen © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Rodzina na Swoim: będzie trudniej o dopłaty
Na wypadek gdyby cena ta miała spaść, konieczne jest złożenie wniosku kredytowego do końca września. Nawet, jeśli limity cen spadną, klient wnioskujący o kredyt do końca miesiąca rezerwuje sobie możliwość skorzystania z aktualnych cen. Nie ma tu już potem znaczenia długość rozpatrywania wniosku i termin podpisania umowy, ale pomyślność procesu. Rosnąca popularność programu Rodzina na Swoim sprawia, że kłopot ze zmianą warunków kredytów z dopłatami dotyka coraz większej rzeszy osób. Tylko w lipcu banki podpisały na takie kredyty ponad 3,6 tys. umów.A jak się zmienią limity? Przewidzieć jest wyjątkowo trudno. Wprowadzone w II kwartale zmiany zaskoczyły cały rynek mimo, że spodziewano się spadków maksymalnych cen za m. kw., ewentualnie ich utrzymania. Ostatecznie w większości miast i regionów mocno poszły w górę. W Warszawie przebijając nawet barierę 8 tys. zł. – wojewodowie ustalając stawki cen maksymalnych dla programu Rodzina na Swoim mnożą koszty oddanych do użytku inwestycji mieszkaniowych razy 1,4. A do użytku oddawane są obecnie mieszkania rozpoczynane jeszcze przed kryzysem - z wysokimi kosztami budowy.
Trzeba jednak mieć też na uwadze, że część z inwestorów renegocjowała umowy z wykonawcami i obniżała koszty w trakcie trwania budowy – mówi Joanna Tomczyk, analityk redNet Consulting, firmy monitorującej rynek nieruchomości. Ostatecznie Tomczyk skłania się jednak do wersji, że limity zostaną na zbliżonym do obecnych poziomie. Zdaniem Bolesława Melucha, doradcy prezesa Związku Banków Polskich można nawet spodziewać się niewielkich wzrostów w granicach kilkudziesięciu złotych. Nie ma jednak żadnych wątpliwości, że w dłuższej perspektywie o tak korzystnych limitach cen w programie RnS nie ma mowy. Jeśli więc nie w październiku to w styczniu trzeba będzie się pożegnać z obecnymi stawkami.
fot. mat. prasowe
Obecnie obowiązujące limity cen
Mimo, że powstały w kwietniu projekt nowelizacji obecnie znajduje się w uzgodnieniach międzyresortowych i jeszcze nie został przegłosowany, to jednak determinacja rządu w poszukiwaniu oszczędności z pewnością spowoduje, że w końcu zacznie obowiązywać.
oprac. : Halina Kochalska / Gold Finance