eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeJaponia osłabia kurs jena, aby wspomóc eksport

Japonia osłabia kurs jena, aby wspomóc eksport

2010-09-15 13:15

Japonia osłabia kurs jena, aby wspomóc eksport

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Aby wspomóc ożywienie gospodarki bazującej na eksporcie, Japonia przystąpiła właśnie do osłabiania waluty. Ciekawe, czy podobnie, jak ochrona interesów eksporterów przez Chiny, ta operacja zostanie potępiona przez USA.

Przeczytaj także: Sprzedaż detaliczna w USA wzrosła w sierpniu o 0,4%

Nieco lepsze od oczekiwań ekonomistów dane o sprzedaży detalicznej w USA pomogły powstrzymać we wtorek inwestorów z Wall Street przed głębszą realizacją zysków. Przez większą część sesji główne indeksy poruszały się powyżej poniedziałkowych poziomów, ale mając w pamięci fakt, że na poprzednie 10 sesji indeks S&P500 aż 9 kończył wzrostem, pod koniec dnia do akcji wkroczyli inwestorzy sprzedający akcje. Od 2001 r. podobne serie zdarzały się kilkunastokrotnie, ale zawsze w jedenastym lub dwunastym dniu przerywała je podaż. Wczorajszego spadku S&P500 o 0,1 proc. i DJIA o 0,2 proc. nie należy uznawać za znaczący, zatem możliwe, że po dzisiejszych danych o produkcji przemysłowej w USA, niedźwiedzie bardziej zdecydowanie powalczą o krótkoterminową równowagę na rynku akcji.

Japoński indeks giełdowy NIKKEI wzrósł w środę o 2,3 proc., ponieważ inwestorzy otrzymali właśnie podstawy, by wierzyć, że rząd trzeciej największej gospodarki świata stoi po stronie przedsiębiorców i będzie usiłował walczyć z niekorzystnymi ruchami kursów na rynku walutowym. W środę pierwszy raz od 2004 r. Japonia przystąpiła do interwencji walutowej w celu osłabienia jena. Kilka godzin przed rozpoczęciem sesji w Europie kurs dolara wyrażony w jenach spadł poniżej poziomu 83 jenów, co uruchomiło zlecenia sprzedaży wystawiane przez Bank Japonii na polecenie rządu. Jeszcze nie wiemy, jak wielki kapitał został zaangażowany w tę operację i jak zachowają się władze Japonii, gdyby za kilka dni kurs jena powrócił na najwyższe poziomy od 15 lat, ale większość analityków jest zdania, że bez wsparcia innych banków centralnych skuteczność interwencji będzie odbiegać od oczekiwań eksporterów.

Wygląda na to, że inwestorzy nie chcieli udowadniać swojej przewagi i przystąpili do realizacji zysków, po czym kurs wzrósł o 2 jeny do blisko 85 jenów za dolara. Zamieniając w maju 2010 r. euro i dolary na jeny, największe instytucje finansowe pozbywały się aktywów, które uznawały za zbyt ryzykowne - jen umocnił się od tego czasu o ok. 11 proc. W lutym br. japoński rząd szacował, że dla większości firm próg opłacalności eksportu to dolar po ok. 92,9 jena.

Ostatnie dane potwierdziły, że gospodarka Kraju Kwitnącej Wiśni rozwija się coraz wolniej - wczorajsze dane o produkcji przemysłowej zweryfikowano w dół (zamiast wzrosnąć o 0,3 proc. m/m w lipcu produkcja spadła), a dynamika PKB za ostatni kwartał była o połowę mniejsza niż trzy miesiące wcześniej.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: