eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweUmowa leasingowa: jakie są jej koszty?

Umowa leasingowa: jakie są jej koszty?

2010-09-17 13:06

Jak dobrze przygotować się do podjęcia umowy leasingowej? Jakie koszty ukrywa umowa leasingowa? Czym się różni finansowanie leasingu operacyjnego i finansowego? Przed podjęciem ostatecznej decyzji odnośnie finansowania poprzez leasing, zapoznaj się z odpowiedziami na te i inne pytania.

Przeczytaj także: Leasing: jakie korzyści?

Leasing jest ciekawą i wygodną formą pożyczki, ponieważ leasingobiorca ma możliwość ukształtowania dopasowanej dla siebie umowy, aby ponieść jak najniższe koszty, a najwięcej zyskać. Zanim jednak przedsiębiorca podejmie się zawarcia umowy leasingowej, musi ocenić czy opłacalne dla niego jest poniesienie większego kosztu na początku, czy na końcu umowy leasingowej.

Raty leasingowe to nie jedyny wydatek leasingobiorcy. Podstawowe koszty jakie ponosi leasingobiorca związane są z przeprowadzeniem umowy leasingowej. Zawierają opłaty wstępne, ubezpieczenia, gwarancję i liczne opłaty manipulacyjne. Należności te stanowią koszt uzyskania przychodu, mimo iż leasingobiorca opłaca je jednorazowo, rozliczane są częściowo w kolejnych okresach rozliczeniowych, kiedy trwa umowa leasingowa.

Czynsz inicjalny, zwany inaczej wpłatą początkową, bezpośrednio wpływa na wysokość rat leasingowych, a jego wartość określana jest w umowie. Im wyższa wartość czynszu, tym suma opłat leasingowych jest mniejsza. Uiszczenie wpłaty następuje w momencie zawarcia umowy albo w momencie odebrania przedmiotu leasingu. Oprócz kosztów wpłaty początkowej, leasingobiorca musi być przygotowany również na inne opłaty manipulacyjne, dotyczące kosztów obsługi transakcji. Jednak firmy leasingowe coraz częściej odchodzą od tego rodzaju opłat.

Istotną kwestią jest również ubezpieczenie przedmiotu leasingu. Przepisy prawa nie regulują, która strona ponosi koszt ubezpieczenia, dlatego zawsze należy pamiętać, by zwrócić na to uwagę w treści umowy. Jakkolwiek obowiązek ten należy do leasingobiorcy.

Niekiedy zdarza się, że firma leasingowa oczekuje wpłaty depozytu gwarancyjnego, który pełni funkcję zabezpieczającą dla leasingodawcy w przypadku niezgodnego z umową postępowania leasingobiorcy. Lecz jest to opłata zwrotna, przeważnie jest przeznaczona na pokrycie ostatniej raty leasingowej lub jest zwracana leasingodawcy.

Całkowity koszt leasingu zależy również od wysokości wkładu własnego, okresu obowiązywania umowy, wysokości wykupu oraz stopy procentowej waluty, w jakiej został podjęty leasing.

Jakie koszty ponosi leasingobiorca zależy również od wariantu leasingu, który wybierze. Leasing dzieli się na operacyjny i finansowy. Tylko w przypadku leasingu finansowego można wykupić leasingowany przedmiot po upływie okresu umowy.

Leasing operacyjny

Przedmiot umowy jest uważany za składnik majątku leasingodawcy i to on wypełnia obowiązek odpisywania kosztów amortyzacyjnych. Leasingobiorca natomiast jako koszt uzyskania przychodu traktuje raty leasingowe oraz opłatę wstępną, co powoduje zmniejszenie wykazywanego zysku. Nie zapominając również o podatku VAT, który jest doliczany do każdej raty, dzięki czemu leasingobiorca może skorzystać z tarczy podatkowej. Jest to najpopularniejsza oferta leasingu wśród firm leasingowych.

 

1 2

następna

oprac. : Magdalena Bednarz / IPO.pl IPO.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: