eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeKurs złotego - możliwe umocnienie

Kurs złotego - możliwe umocnienie

2010-09-20 11:51

Początek dzisiejszej sesji przyniósł lekkie umocnienie złotego. Kurs EUR/PLN zbliżył się w piątek w okolice poziomu 3,9600, stanowiącego od ponad dwóch tygodni istotny opór dla silniejszych wzrostów tej pary walutowej.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Rynek krajowy


Notowania euro jedynie chwilowo przebiły tę wartość, zwyżkując w okolice 3,9650 zł, odreagowanie miało jednak miejsce stosunkowo szybko. Dziś kurs EUR/PLN zniżkuje już pod poziom 3,9500. Lekko w dół odbił też kurs USD/PLN. Dla notowań euro oraz dolara względem złotego kluczowymi wsparciami są obecnie poziomy odpowiednio: 3,9200 i 3,0000. W dalszej części dnia możliwa jest zniżka kursów w pobliże wspomnianych poziomów. Ich przebicie wydaje się jednak mało prawdopodobne przy braku silniejszych impulsów rynkowych (dzisiejszy kalendarz ekonomiczny jest dość ubogi).

Na ważniejsze publikacje z krajowego rynku przyjdzie nam poczekać do piątku, będzie wówczas miał miejsce odczyt stopy bezrobocia oraz sprzedaży detalicznej w sierpniu. W ciągu tygodnia również z Węgier poznamy dane o sprzedaży detalicznej (będą one jednak dotyczyły lipca). W Czechach natomiast zostanie przedstawiona decyzja banku centralnego w sprawie stóp procentowych.

Publikacje te, choć istotne dla postrzegania regionalnych gospodarek przez inwestorów, nie powinny mieć jednak krótkoterminowego wpływu na rynek walutowy. Złoty w dalszym ciągu czeka na sygnał ze strony giełd. Niewykluczone, że inwestorzy z wybiciem ostatnich szczytów, do których zbliżyła się spora część indeksów, wstrzymają się jeszcze przez jakiś czas w oczekiwaniu na publikację wyników spółek za trzeci kwartał. W przypadku realizacji takiego scenariusza, konsolidacja na rynku złotego może się jeszcze utrzymać.

Rynek międzynarodowy


Na początku pierwszej sesji nowego tygodnia, notowania eurodolara pozostają nieco poniżej poziomu 1,3100. Kurs EUR/USD powinien podjąć próbę powrotu ponad tę wartość w okolice zeszłotygodniowych szczytów. Biorąc jednak pod uwagę brak istotnych wydarzeń rynkowych w czasie dzisiejszej sesji, przed ponowną zwyżką można oczekiwać choć chwilowej konsolidacji poniżej 1,3100.

Próbę powrotu do zeszłotygodniowych maksimów może podjąć również kurs AUD/USD. Dziś rano mogliśmy obserwować wzrost kursu tej pary po komentarzu prezesa banku centralnego Australii, według którego krajowa gospodarka ma bardo silne perspektywy ożywienia, co musi zostać uwzględnione w polityce monetarnej. Wzrost gospodarczy powinien przyspieszyć w 2011 r., a inflacja nie będzie zdecydowanie spadać.

Z kilkudniowej perspektywy można ocenić, iż zeszłotygodniowa interwencja japońskich władz okazała się skuteczna. Kurs USD/JPY po zwyżce w okolice 86,00, na początku bieżącego tygodnia utrzymuje się w pobliżu tej wartości. Zdecydowanie mniejszą skuteczność miała czwartkowa quasi interwencja słowna szwajcarskich władz monetarnych. Po tym jak bank centralny w komunikacie do kwartalnej decyzji dotyczącej poziomu stóp procentowych stwierdził, iż ostatnia fala umocnienia franka szwajcarskiego ma negatywny wpływ na tempo ożywienia gospodarczego Szwajcarii, kurs EUR/CHF zwyżkował aż o 4 figury do poziomu 1,3400. Od tego czasu jednak odrobił już połowę wzrostów i na początku bieżącego tygodnia kształtuje się już w okolicach 1,3200.

W czasie dzisiejszej sesji nie poznamy żadnych istotnych publikacji z głównych światowych gospodarek. W dalszej części tygodnia natomiast napłyną wstępne odczyty indeksów PMI dla przemysłu oraz usług w poszczególnych gospodarkach Eurolandu oraz całej strefie euro. Jutro zaś zostanie opublikowana decyzja Komitetu Otwartego Rynku w sprawie stóp procentowych USA oraz komentarz do niej.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

oprac. : J. Pluta, T. Regulski / Dom Maklerski TMS Brokers Dom Maklerski TMS Brokers

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: