Faktoring coraz popularniejszy w Polsce
2010-09-23 13:00
Porównanie branży faktoringowej w Polsce i na świecie w 2009 r. © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Banki rozwijają faktoring
Faktoring staje się coraz popularniejszym sposobem finansowania działalności gospodarczej. Świadczy o tym liczba korzystających z niego przedsiębiorstw, która w 2009 r. wzrosła w Polsce o ok. 14 % do 5,6 tys. podmiotów. Mimo zahamowania wzrostu w 2009 r., firmy PZF na przestrzeni dwóch lat osiągnęły imponujący, 60-procentowy wzrost obrotów. W pierwszym półroczu 2010 r. obroty firm faktoringowych zrzeszonych w PZF przekroczyły 19 mln zł, co oznacza wzrost o 34,6 % w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego.„Wyniki za cały 2010 r. będą w dużej mierze uzależnione od obrotów w ostatnim kwartale. Sądzę, że realny wzrost obrotów całej branży wyniesie ok. 25-30 %”, prognozował Mirosław Jakowiecki, Przewodniczący Komitetu Wykonawczego Polskiego Związku Faktorów.
Faktoring w Polsce i za granicą
Zgodnie z opublikowanymi w lipcu 2010 r. danymi GUS, obroty instytucji firm faktoringowych w Polsce wyniosły w 2009 r. ok. 53 mld zł, co oznacza spadek o 2,1% na przestrzeni roku. Branża w Polsce odczuła skutki kryzysu finansowego, podobnie, jak na całym świecie, gdzie obroty spadły o 2,9% do 1.233 mld euro.
fot. mat. prasowe
Porównanie branży faktoringowej w Polsce i na świecie w 2009 r.
Polską branżę od innych krajów różni także stosunkowo mała obecność banków w tym segmencie rynku. O ile na świecie branża jest zdominowana przez banki, których departamenty i spółki zależne kontrolują 81% rynku, o tyle w Polsce banki wykupiły w zeszłym roku tylko ok. 44% wierzetelności, a pozabankowe spółki faktoringowe – ok. 56%.
Przegląd innowacyjnych usług faktoringowych na polskim rynku
Faktoring samorządowy obejmuje transakcje, w których odbiorcą jest jednostka samorządu terytorialnego (gmina, miasto, powiat, województwo), a dostawcą podmiot gospodarczy realizujący dostawy lub świadczący usługi wobec jednostki samorządowej. W ramach faktoringu samorządowego następuje finansowanie, obsługa oraz przejęcie ryzyka.
Przedmiotem transakcji faktoringu samorządowego mogą być wierzytelności z tytułu usług bieżących realizowanych na rzecz samorządów, takich jak sprzątanie, ochrona mienia, utrzymanie zieleni, zakupów mienia ruchomego (np. pojazdów ratowniczych, wyposażenia) oraz finansowania procesów inwestycyjnych, np. w budownictwie drogowym i infrastrukturalnym. W tym ostatnim przypadku możemy mieć do czynienia zarówno z finansowaniem całego cyklu inwestycji nawet w okresie kilku lat, jak i z finansowaniem tzw. odbiorców częściowych, gdzie wierzytelność powstaje po odbiorze danego etapu prac. Najważniejszą cechą faktoringu samorządowego jest szacowanie ryzyka faktora w oparciu wiarygodność odbiorcy (samorządu).
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl