Rynek Catalyst - pierwsze urodziny
2010-10-01 13:00
Wartość emisji obligacji korporacyjnych i komunalnych notowanych na Catalyst (mln zł) © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Trzy lata rynku Catalyst
fot. mat. prasowe
Wartość emisji obligacji korporacyjnych i komunalnych notowanych na Catalyst (mln zł)
fot. mat. prasowe
Wartość emisji na Catalyst na tle rynku kredytów bankowych
W lipcu br. Catalyst zyskał nową grupę emitentów – banki spółdzielcze, które stanowią ważny segment podmiotów obecnych na tym rynku i niewątpliwie przyczyniają się do wzrostu jego znaczenia na polskim rynku giełdowym. Rynek Catalyst zaktywizował publiczny rynek obligacji korporacyjnych i samorządowych, co widoczne jest w stopniowym wzroście wartości środków pozyskanych tą drogą wobec środków pozyskanych z kredytów bankowych, które są najpopularniejszym źródłem finansowania dla tych podmiotów.
fot. mat. prasowe
Liczba transakcji na rynku Catalyst w podziale na rodzaj obligacji (szt.)
W dniu 30 września br. na rynku Catalyst zadebiutowała spółka Polkomtel Finance AB z emisją o wartości 1 mld zł – największą emisją spółki prywatnej notowanej na Catalyst. Obligacje Polkomtela notowane są w hurtowym segmencie Catalyst organizowanym przez BondSpot, spółkę zależną GPW.
Przypomnijmy, Catalyst został uruchomiony we wrześniu 2009 r. w celu stworzenia w Polsce zorganizowanego i transparentnego rynku dla instrumentów dłużnych emitowanych przez firmy i samorządy. Obecnie są na nim notowane 73 serie obligacji korporacyjnych, komunalnych oraz listów zastawnych. Catalyst składa się z rynków prowadzonych przez GPW i BondSpot. Rynki prowadzone przez GPW są rynkami obrotu detalicznego, natomiast rynki BondSpot są rynkami, na których prowadzony jest obrót hurtowy. Zarówno GPW, jak i BondSpot organizują obrót na rynku regulowanym i w alternatywnym systemie obrotu.
fot. mat. prasowe
Wartość obrotów na rynku Catalyst (mln zł)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl