eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweKredyt kupiecki opłacalny?

Kredyt kupiecki opłacalny?

2010-10-13 11:11

Przeczytaj także: Kiedy warto zaciągnąć kredyt kupiecki?


Kredyt wiąże przedsiębiorców

Kredyt handlowy należy z pewnością do katalogu dobrych praktyk biznesowych i niejednokrotnie jego udzielenie lub uzgodnione terminy i rabaty są istotnym elementem budowania relacji z partnerami w interesach. Bardziej niż w przypadku banku warunki kredytu kupieckiego oraz pole do ich negocjacji zależą od pozycji rynkowej kontrahentów, czyli ich siły przetargowej. Im większe znaczenie przedsiębiorstw, tym większe prawdopodobieństwo uzyskania korzystnych warunków kredytowych.

W przypadku znaczącej nierówności pozycji biznesowych przedsiębiorcom o słabszej kondycji grozi przyjęcie zobowiązań, które przekraczają ich możliwości finansowe. Wzrost przeterminowanych płatności skutkuje trudnościami w utrzymaniu płynności finansowej, w pozyskiwaniu środków niezbędnych do refinansowania należności oraz narastanie poziomu "złych długów". Może to prowadzić w konsekwencji do upadłości przedsiębiorstwa. Ze względu na powiązania finansowe skutki bankructwa mogą mieć charakter lawinowy w postaci efektu domina i efektu pętli finansowej.

Korzyści dla dostawców

Kredyt kupiecki pociąga za sobą ryzyko finansowe, jest jednak dobrym rozwiązaniem także z punktu widzenia udzielającego go przedsiębiorcy. Pozwala rozszerzyć krąg kontrahentów, podnieść atrakcyjność produktów w stosunku do konkurencji, a w efekcie zwiększyć zyski. Musi jednak być poprzedzone dokładnym sprawdzaniem klientów.

Sposobem zabezpieczenia się przed zatorami płatniczymi lub upadłością kontrahentów może być ubezpieczenie kredytu kupieckiego. Zawierając umowę ubezpieczenia warto zwrócić uwagę, czy ochrona dotyczy tylko transakcji dokonywanych w Polsce, czy także w innych krajach. Jednak mimo ubezpieczenia, w razie niewypłacalności kontrahenta, ubezpieczony przedsiębiorca nie otrzyma całej kwoty wynikającej z faktury - ubezpieczyciel potrąci 10-20 procent tzw. udziału własnego.

Rabat może być traktowany także jako forma zabezpieczenia. Zamiast kredytować transakcję, sprzedający obniża cenę za natychmiastową zapłatę. Klient może więc wybierać, czy woli zapłacić mniej, ale od razu, czy więcej, ale później.

Nadużycia: inne wykorzystanie środków

Z zasady kredyt kupiecki jest umowa krótkoterminową. Jednak, jak zauważa Marzena Mliczak z portalu finansowego IPO.pl, "problemem staje się permanentne jego stosowanie, nawet do celów do których nie powinien być wykorzystywany. Z reguły regulowanie płatności powinno odbyć się w ciągu 30 dni, przedsiębiorstwa jednak bagatelizują tę zasadę i wydłużają ten termin nawet do kilku miesięcy. Wynikiem tego jest wykorzystywanie tej formy finansowania nie tylko w krótkim okresie, ale również do różnych projektów inwestycyjnych w przedsiębiorstwie”.

Zgodnie z zasadami efektywnego zarządzania finansami w przedsiębiorstwie nie zaleca się wykorzystywania kredytu kupieckiego w przypadku finansowania aktywów trwałych, czy działalności inwestycyjnej. - Oczekiwane należności mogą bowiem wpłynąć w terminie późniejszym, stąd w przypadku konieczności spłaty zobowiązań wynikających z kredytu kupieckiego może to stanowić istotny problem. Efektem tego może być znaczne ograniczenie płynności a zarazem pogorszenie się kondycji finansowej przedsiębiorstwa - podkreśla Mliczak.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: