eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowePrzeniesienie karty kredytowej mało popularne

Przeniesienie karty kredytowej mało popularne

2010-10-27 12:34

Przeczytaj także: Czy oferta banków jest wszechstronna?


Nie wszystkie banki oferujące usługę przeniesienia karty zachęcają klienta dodatkowymi korzyściami. Tak jest na przykład w BNP Paribas Fortis, Banku Polskiej Spółdzielczości i ING Banku Śląskim. W tych przypadkach jedyną zaletą zmiany banku jest ewentualna przewaga standardowej oferty wobec konkurencyjnych instytucji.

Przeniesienie karty kredytowej w ramach balance transfer między dwoma bankami może mieć jeszcze jedną korzyść – uproszczone formalności w przeciwieństwie do standardowej procedury ubiegania się o kartę. Bank, w którym klient wnioskuje o nową kartę kredytową, zamiast dokumentów potwierdzających dochód klienta, może zadowolić się wyciągami z poprzedniej karty. Najczęściej instytucja finansowa wymaga wyciągu z jednego lub trzech ostatnich miesięcy.

Mimo że banki oferują refinansowanie zadłużenia, niższe odsetki, wyższy limit czy uproszczone formalności, to rzadko kiedy pomagają przy zamknięciu poprzedniej karty. Tylko trzy instytucje zobowiązują się samodzielnie wysłać formularz rezygnacji podpisany przez klienta do banku w którym klient chce zamknąć dotychczasową kartę (BPS, BZ WBK i Getin).

fot. mat. prasowe

Banki, które oferują uproszczone formalności podczas przenoszenia karty

Banki, które oferują uproszczone formalności podczas przenoszenia karty

Usługa balance transfer często jest kluczowym elementem oferty kart kredytowych w Stanach Zjednoczonych, gdzie klienci przenoszą karciane zadłużenie między bankami w celu obniżenia odsetek. W Polsce możliwość ta nie cieszy się popularnością wśród konsumentów, mimo że funkcjonuje już od wielu lat. Wśród banków, które oferują przeniesienia zadłużenia, usługa ta generowała średnio ok. 2-4 proc. kart aktywowanych w pierwszym półroczu br. i w przypadku niewielu banków przekraczała barierę 5 proc.

Jednym z powodów niskiej popularności usługi może być fakt, że w ofercie kart kredytowych coraz powszechniejsze stają się kredyty ratalne: klient, rozkładając wybrane transakcje na raty, otrzymuje znacznie niżej oprocentowane zadłużenie i w cale nie musi w tym celu zmieniać karty kredytowej na inną. Dodatkowo, klientom wciąż brakuje świadomości, że istnieje możliwość obniżenia kosztów obsługi długu, bo same banki nieszczególnie promują tę ofertę. Chociażby dlatego, że jest ona również zagrożeniem dla kredytów konsolidacyjnych.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: