Dane z Polski wsparły kurs złotego
2010-11-02 12:19
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Rynek krajowy
Od otwarcia notowań do godz. 11.00 kurs EUR/PLN zniżkował z poziomu 3,9650 o dwa grosze. Pod wpływem zwyżkującego eurodolara silnie straciły notowania USD/PLN, które od rana zeszły w okolice 2,8200.
Złotego wsparły dodatkowo dane, jakie dziś napłynęły z polskiej gospodarki. Indeks PMI dla krajowego przemysłu wzrósł w październiku do poziomu najwyższego od 77 miesięcy, czyli do wartości 55,6 pkt, oczekiwano natomiast odczytu 53,8 pkt. Wynik 55,6 pkt jest trzecim najwyższym odczytem w historii publikacji tego wskaźnika. Wysoka wartość indeksu PMI jest efektem zarówno zdecydowanego wzrostu zamówień w przemyśle oraz eksporcie, a także bardzo dynamicznego wzrostu produkcji.
Godzinę później poznaliśmy prognozę inflacji Ministerstwa Finansów. MF szacuje, iż w październiku tempo wzrostu cen przyspieszy do 2,9 proc. r/r z 2,5 proc. r/r. Dane te wpłynęły na ponowny wzrost oczekiwań inwestorów na podwyżki stóp procentowych w Polsce. Według komentarzy członków Rady Polityki Pieniężnej, jakie pojawiły się tuż po publikacji, podwyżka taka nie jest przesądzona – wzrost inflacji może mieć bowiem charakter krótkotrwały.
Rynek międzynarodowy
Wtorkowa sesja na rynku eurodolara przebiega pod znakiem zwyżki notowań tej pary walutowej pod poziom 1,4000. Wczoraj kurs zszedł w okolice 1,3850, po tym jak z USA napłynęły lepsze od oczekiwań dane o aktywności gospodarczej w sektorze przemysłowym. Indeks ISM dla amerykańskiego przemysłu wzrósł w październiku do poziomu 56,9 pkt, podczas gdy oczekiwano jego niewielkiej zniżki do 54,0 pkt (z 54,4 pkt we wrześniu). W ostatnim czasie dolar bardzo fundamentalnie reaguje na ważniejsze publikacje – lepsze dane umacniają amerykańską walutę, ponieważ jednocześnie zmniejszają oczekiwania rynku odnośnie skali łagodzenia monetarnego przez Fed. Decyzję dotyczącą skali wsparcia rynku „tanim pieniądzem” władze monetarne USA podejmą już jutro wieczorem. Do tego czasu eurodolar powinien pozostawać w konsolidacji 1,3800 – 1,4000.
Notowania AUD/USD od rana testują poziom parytetu 1,0000, po tym jak bank centralny Australii zdecydował się na kolejną podwyżkę stóp procentowych. Główna stopa w tym kraju kształtuje się obecnie na poziomie 4,75 proc. Wcześniej kurs ustanowił nowe 28-letnie maksimum 1,0013; na początku sesji europejskiej zszedł jednak nieco poniżej parytetu.
Z istotnym oporem zmaga się również funt brytyjski. Notowania GBP/USD po lepszych od oczekiwań danych z Wielkiej Brytanii zwyżkowały ponad poziom 1,6000, który w ostatnich tygodniach skutecznie powstrzymywał silniejsze wzrosty. Obecnie kurs ma do pokonania jeszcze jeden opór – październikowe maksimum usytuowane nieco powyżej 1,6100. Funt zyskał na wartości wczoraj po lepszej od oczekiwań publikacji indeksu PMI dla brytyjskiego przemysłu – wskaźnik ten wzrósł w październiku do 54,9 pkt, podczas gdy, podobnie jak w przypadku amerykańskiego ISM, rynek oczekiwał niewielkiej zniżki.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
oprac. : Joanna Pluta / Dom Maklerski TMS Brokers