eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweRating funduszy inwestycyjnych X 2010

Rating funduszy inwestycyjnych X 2010

2010-11-04 12:10

Przeczytaj także: Rating funduszy inwestycyjnych IX 2010


fot. mat. prasowe

Średnie stopy zwrotu w funduszy wg kategorii (wrzesień 2010)

Średnie stopy zwrotu w funduszy wg kategorii (wrzesień 2010)

Z powodu oczekiwań rozpoczęcia cyklu podwyżek stóp procentowych przez RPP jeszcze przed końcem roku, należy oczekiwać, że czas ponadprzeciętnych zysków osiąganych przez fundusze polskich papierów dłużnych odszedł do historii, choć zapewne nie bezpowrotnie.

Lepszym rozwiązaniem dla zwolenników funduszy bezpiecznych są teraz fundusze pieniężne (średnia stopa zwrotu w październiku:0,3 proc.), które nie są tak wrażliwe na ryzyko stopy procentowej, bo w ich portfelach znajdują się papiery dłużne o relatywnie krótkim terminie do wykupu (zgodnie z ustawą, średni termin do wykupu instrumentów w portfelu funduszu pieniężnym nie powinien przekraczać 90 dni). Te fundusze z pewnością nie mają takiego potencjału zysku jak fundusze obligacji, ale w obecnych warunkach powinny być bardziej stabilnym źródłem przychodów, na poziomie porównywalnym do tego, jaki można uzyskać inwestując w lokaty bankowe czy trzymając pieniądze na wyżej oprocentowanych kontach oszczędnościowych.

W zestawieniu indywidualnych stóp zwrotu poszczególnych funduszy, pierwszych pięć miejsc objęły produkty hedgingowe z rodziny Superfund. Najlepszy z nich, Superfund C (najbardziej agresywny), tylko w październiku dał zarobić 13 proc. Poza nimi wyróżniły się też fundusze sektorowe, w tym działający od końca lipca br. w ramach nowej polityki inwestycyjnej PZU Energia Medycyna Ekologia, który w miesiąc przyniósł 9,4-proc. stopę zwrotu. Również w czołówce, ale już z zyskami o kilka punktów procentowych mniejszymi, uplasowały się ponadto: DWS Agrobiznes (5,6 proc.), surowcowy Opera Substantia.pl (5,5 proc.) oraz ING Środkowoeuropejski Sektora Finansowego (5,4 proc.).

fot. mat. prasowe

Stopy zwrotu funduszy otwartych w październiku 2010 r.

Stopy zwrotu funduszy otwartych w październiku 2010 r.

Najsłabszy fundusz, PKO Akcji Rynku Japońskiego przyniósł w ostatnim miesiącu 2-proc. stratę. Podobnie jak indeksowy Quercus short, co jednak nie jest absolutnie żadnych zaskoczeniem, ponieważ jest to fundusz, który – za sprawą korzystania z instrumentów pochodnych – traci wówczas, gdy zyskuje WIG20 (i odwrotnie), indeks tuzów warszawskiej giełdy. Dotrzymywał mu towarzystwa stosujący zbliżoną politykę inwestycyjną Alior Short Equity (-1,8 proc.).

Choć, jak pisaliśmy na samym wstępie, do najlepszych funduszy należały te inwestujące na europejskich rynkach wschodzących, to wśród tych najsłabszych nie zabrakło również ich przedstawiciela – stratą rzędu 1,7 proc. zakończył miesiąc Skarbiec Selektywny Nowej Europy, któremu selekcja raczej niezbyt wyszła. Także pomimo faktu, że fundusze polskich akcji małych i średnich spółek generalnie zakończyły miesiąc na plusie, pomiędzy dziesięcioma najsłabszymi funduszami znalazł się również ich przedstawiciel – UniAkcje MiŚ Spółek (strata: 1,2 proc.).

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: