Rynek surowców - piątkowy krach
2010-11-15 11:22
© fot. mat. prasowe
Piątkowy krach na rynku surowców oraz spore spadki na Wall Street z pewnością nie pozostaną dziś bez echa na europejskich parkietach.
Przeczytaj także: Wysoka inflacja w Chinach
Piątkowa sesja na rynkach surowcowych nie zapowiadała się dramatycznie. Do zakończenia handlu na europejskich parkietach, spadki były niewielkie. Szaleństwo zaczęło się później. Ceny ropy spadły o ponad 3 proc. Wieczorem baryłkę surowca można było kupić za niewiele ponad 86 dolarów, podczas gdy rano trzeba było płacić o 3 dolary drożej. Kontrakty na miedź zniżkowały o 3,5 proc. O prawie 3 proc. staniało złoto, cena srebra zjechała o 6 proc. Kukurydza, soja i pszenica zapomniały o klęskach suszy i powodzi, bowiem ich notowania zniżkowały po ponad 5 proc. Prawdziwy krach można było obserwować na rynku cukru. Na londyńskiej giełdzie kontrakty na "białe złoto" zniżkowały aż o ponad 12 proc. Powodów surowcowego załamania należy upatrywać w obawach o wzrost stóp procentowych w Chinach.Spore spadki miały miejsce także na Wall Street. S&P500 zniżkował o prawie 1,2 proc., a w ciągu dnia spadek przekraczał nawet 1,6 proc. Indeks zakończył sesję poniżej 1200 punktów.
Niedźwiedziom sprzyjać będą sprzeczne informacje, dotyczące Irlandii. Coraz więcej źródeł donosi, że toczą się poufne rozmowy o pomocy finansowej dla tego kraju. Do tego dołoży się ostrzeżenie ministra finansów Portugalii o możliwości opuszczenia strefy euro, w przypadku braku politycznego poparcia dla reform. Co prawda zrobił to na użytek wewnętrznych rozgrywek o budżet, jednak rynki mogą to źle przyjąć.
fot. mat. prasowe
Te negatywne czynniki mogą zostać częściowo zrównoważone dzięki informacji o większej niż się spodziewano dynamice japońskiej gospodarki, która wzrosła w trzecim kwartale o 0,9 proc. a w porównaniu do poprzedniego roku o 4,4 proc. Nikkei zareagował zwyżką o ponad 1 proc. W Szanghaju indeksy również szły zdecydowanie w górę. Choć rano nieznacznie rosły notowania ropy oraz kontraktów na większość giełdowych indeksów, bykom trudno będzie bronić swych pozycji.
fot. mat. prasowe
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : Roman Przasnyski / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce