Sprzedaż kredytów hipotecznych III kw. 2010
2010-11-19 13:49
Przeczytaj także: Sprzedaż kredytów hipotecznych II kw. 2010
Nadal nie wiadomo, kiedy wejdą w życie i jak będą wyglądać zmiany w RnS, bo prace nad nowelizacją ustawy wciąż trwają. Wg ostatniego projektu planowane jest obniżenie limitów cen nieruchomości dopuszczonych do dopłat o ok. 14 proc., ograniczenie programu do rynku pierwotnego oraz dopuszczenie do niego singli i związków partnerskich. Ze względu na brak ostatecznych rozwiązań związanych z nowelizacją (poważne zastrzeżenia wobec planów Ministerstwa Infrastruktury mają m.in. Ministerstwo Finansów i Narodowy Bank Polski), prognozowanie sprzedaży w kolejnych kwartałach jest zadaniem dość karkołomnym. Można jedynie przypuszczać, że ze względu na możliwość wprowadzenia zmian od początku nowego roku, najbliższe miesiące mogą być w tym temacie gorące.
fot. mat. prasowe
Kredyty preferencyjne w ramach programu Rodzina na Swoim
Po raz kolejny wzrosła też przeciętna wartość udzielonego kredytu. W II kwartale br. było to 202,1 tys. zł, a w kolejnych trzech miesiącach o 8 tys. zł więcej. W stosunku do III kwartału 2009 r. wzrost ten wyniósł 9,2 tys. złotych. To skutek coraz bardziej liberalnego podejścia banków do kwestii zdolności kredytowej i spadających marż. Zachęceni niższymi cenami kredytu klienci częściej kupują większe mieszkania.
fot. mat. prasowe
Średnia wartość kredytów udzielonych w III kw. 2010 r., ważona ich liczbą
Komentarz i prognoza
Mimo niesprzyjających warunków pogodowych (powódź, a wcześniej wyjątkowo ostra zima), rynek kredytów hipotecznych w 2010 r. wyraźnie ożywił się. Co jednak ważne, ożywienie to widoczne jest na tle niskiej bazy z bardzo słabego 2009 roku. Nadal sporo brakuje nam do rekordowego 2008 r., kiedy to w najlepszych kwartałach udzielano ponad 70 tys. kredytów.
Spodziewane wejście w życie nowelizacji rekomendacji S II oraz drugiej części rekomendacji T nie powinno znacznie wpłynąć na rynek kredytów hipotecznych jako całość. Nie ma obaw, że nagle kredyty przestaną być dostępne, choć rzeczywiście o kredyty walutowe na pewno będzie trudniej. Te jednak nie znaczą już dla całego rynku tyle co kilka lat temu, więc wpływ ich ograniczenia na całość rynku będzie ograniczony. Największy problem nowelizacja rekomendacji S II sprawi bankom, które mają w portfelu dużo kredytów walutowych, aczkolwiek nadal nie jest pewne, że wejdzie ona w życie w postaci w jakiej znamy ją na dzień dzisiejszy, bowiem lobby bankowe bardzo stara się o zmianę zapisów dotyczących ograniczenia udzielania hipotek w obcych walutach.
Cały czas wśród banków trwa walka o portfele kredytobiorców, choć w ostatnich miesiącach zmieniła ona swoją postać. Jak pokazał ostatni ranking kredytów hipotecznych Open Finance, przestały spadać marże kredytów w euro, natomiast pożyczki złotowe nadal tanieją. To zapewne efekt zbliżającej się nowelizacji rekomendacji S II i w związku z tym można oczekiwać spadku popularności kredytów walutowych w IV kwartale 2010 r. Niezmiennie banki starają się jak najbardziej „uproduktowić” klienta, do kredytu hipotecznego dodają nie tylko rachunek czy kartę kredytową, ale całe pakiety usług finansowych (łącznie z szeregiem ubezpieczeń).
Przeczytaj także:
Sprzedaż kredytów hipotecznych II kw. 2014
1 2
oprac. : Marcin Krasoń / Open Finance