eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeRynki finansowe - Irlandia i Chiny psują nastroje

Rynki finansowe - Irlandia i Chiny psują nastroje

2010-11-19 18:54

Miniony tydzień przyniósł za oceanem publikację wielu ważny danych makroekonomicznych, ale to nie one kreowały nastroje inwestorów.

Przeczytaj także: Komentarz giełdowy 23-27.01.12

Stany Zjednoczone


Liczyły się tylko wieści z Chin i Irlandii, które przeważnie miały wydźwięk negatywny, czyli nie dziwić może korekcyjne nastawienie rynków. Z drugiej jednak strony problemy z zadłużeniem zielonej wyspy, czy zacieśnianie polityki za wielkim murem to jedynie preteksty do korekty, która prędzej czy później wystąpić musiała. Spadki znaczne jednak nie są i wiele inwestorów już pewnie pozytywnie myśli o czającym się za rogiem tradycyjnym „rajdem św. Mikołaja’”.

Spójrzmy teraz na dane. Te najważniejsze dotyczyły sprzedaży detalicznej, która okazała się lepsza od prognoz, ale gdy odejmiemy sprzedaż samochodów, to wzrosty bledną i stają się zgodne z oczekiwaniami. Inne publikacje miały przeważnie zabarwienie negatywne. Mowa tutaj o produkcji przemysłowej, która nie zmieniła się mimo prognoz wzrostu, inflacji, która pozostaje ekstremalnie niska, czy w końcu rynku nieruchomości, gdzie marazm i stagnacja to optymistyczna ocena sytuacji, która jawi się w rzeczywistości bardzo źle. Inwestorzy jednak wciąż pamiętają o prasach drukarskich Fedu, a słabe publikacje tylko utwierdzają uczestników rynku w słuszności działań banku centralnego. Świat jest oczywiście innego zdania, ale Amerykanie się z jego zdaniem nie liczą, w końcu mogą sobie na to pozwolić jako jedyne supermocarstwo.

Łukasz Bugaj

Polska i Europejskie Rynki Wschodzące


Ostatni tydzień upłynął na naszej giełdzie pod znakiem realizacji zysków. Zgodnie z naszymi przewidywaniami, po wyznaczeniu szczytu i osiągnięciu przez indeksy górnego ograniczenia trendu wzrostowego, do głosu doszli krótkoterminowi inwestorzy, którzy najwyraźniej postanowili zamknąć swoje długie pozycje. Zbiegło się to w czasie, ze wzrostem obaw inwestorów o kondycję finansową krajów z grupy PIGS, o których ostatnio ponownie zaczęło być głośno w mediach.

Z punktu widzenia czynników fundamentalnych polscy inwestorzy nie powinni mieć jednak powodów do obaw. Publikowane obecnie wyniki polskich spółek za trzeci kwartał raz po raz pozytywnie zaskakują analityków. Dobrym przykładem jest tutaj Bank BPH, który zarobił w III kw. 36,8 mln złotych podczas, gdy wszyscy ankietowani analitycy spodziewali się straty, a średnia oczekiwań oscylowała w okolicach -15 mln zł. W minionym tygodniu dowiedzieliśmy się też o ciekawych przejęciach. Cyfrowy Polsat podpisał umowę kupna 100% akcji Telewizji Polsat, a Allianz Bank ostatecznie został przejęty przez Getin Holding.

Z danych opublikowanych przez GUS wynika, że powoli zaczęła rosnąć inflacja, która w październiku wyniosła 2,8 proc., gównie ze względu na rosnące ceny żywności. Jeśli ten trend będzie kontynuowany, nieuchronnie czekają nas podwyżki stóp procentowych w pierwszej połowie przyszłego roku.

W nadchodzącym tygodniu będziemy mieli zapewne do czynienia z kontynuacją korekty, która z punktu widzenia analizy technicznej ma szanse się zakończyć w okolicach 45 tys. punktów na indeksie WIG.

Jacek Maleszewski

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: