eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeCoraz większa presja na ceny akcji

Coraz większa presja na ceny akcji

2010-11-23 12:05

Coraz większa presja na ceny akcji

© fot. mat. prasowe

Zaostrzenie kryzysu budżetowego w Irlandii, skutkujące zwróceniem się tego państwa o pomoc do Unii Europejskiej oraz Międzynarodowego Funduszu Walutowego, nie robi wrażenia na amerykańskich inwestorach.

Przeczytaj także: Wschodzące rynki akcji słabsze od rozwiniętych

Rynki finansowe


Mimo słabych nastrojów na poniedziałkowej sesji na Starym Kontynencie oraz kiepskiego początku notowań w Stanach Zjednoczonych, ostatecznie giełdy w USA zakończyły dzień bez większych zmian. Takie zachowanie pokazuje, jak trudno jest obecnie zepsuć nastroje inwestorów. Jednocześnie jednak widać podwyższoną presję na walory z sektora finansowego.

W skali globalnej w tym miesiącu tracą, podczas gdy cały rynek akcji idzie nieznacznie w górę. Dla naszej giełdy to nie jest dobra wiadomość, gdy branża finansowa ma bardzo duży udział w indeksach. Potwierdza to również zachowanie tureckiej giełdy, która jest w podobnej sytuacji, jak nasza. Wczoraj tamtejszy ISE 100 zniżkował o 3%. Dziś idzie w dół o dalsze ponad 1%. U nas WIG-Banki jest w tym miesiącu najsłabszym indeksem sektorowym. Traci grubo ponad 4%.

Indeks WIG w początkowej części dzisiejszych notowań schodzi na odległość 300 pkt do silnego wsparcia, jakim jest 5-miesięczna linia trendu zwyżkowego. Prostą o analogicznym znaczeniu przełamuje natomiast europejski DJ Stoxx 600, co dla naszej giełdy jest złym prognostykiem. Na nastroje wpływają nie tylko obawy związane ze złym stanem finansów publicznych w peryferyjnych państwach strefy euro, ale również atak Korei Północnej na południowokoreańskich wysp. Jest on odczytywany jako dodatkowy element zwiększający ryzyko inwestycyjne.

fot. mat. prasowe


Rynek nieruchomości


O rekordowe 4,3% podniosły się we wrześniu ceny nieruchomości komercyjnych w Stanach Zjednoczonych. Na pierwszy rzut oka to bardzo dobra wiadomość. Jeśli jednak spojrzymy na nią w szerszym kontekście to już tak dobrze nie jest. W skali roku poprawa wynosi zaledwie 0,3%. Jednocześnie wzrost nastąpił po tym, jak latem ceny mocno szły w dół. Trudno zatem mówić, by segment komercyjny wychodził z trudności. Presja na ceny jest pochodną wysokiego odsetka niezajętych powierzchni i dopóki on nie spadnie, nie ma co liczyć na znaczące ożywienie w tym segmencie rynku.

Z ankiety Rightmove, największego portalu nieruchomościowego w Wielkiej Brytanii, wynika że 42% klientów spodziewa się w przyszłym roku wzrostu cen wynajmu domów. W porównaniu z poprzednim badaniem przeprowadzonym w III kwartale tego roku, oznacza to spadek o 3 pkt proc. Rok wcześniej odsetek wynosił 37%. Potwierdza się więc, że odnawiają się niekorzystne tendencje na brytyjskim rynku nieruchomości.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: