eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzePKB USA w III kw. wzrósł o 2,5%

PKB USA w III kw. wzrósł o 2,5%

2010-11-23 17:13

PKB USA w III kw. wzrósł o 2,5%

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Na giełdach nie widać nie tylko sygnałów zakończenia spadkowej korekty, ale nawet choćby chwilowego jej złagodzenia. Inwestorzy wciąż obawiają się kryzysu finansowego w Europie.

Przeczytaj także: Moody's ostrzega, że obniży rating Irlandii

Wtorkowa sesja na warszawskim parkiecie przebiegała pod znakiem przewagi niedźwiedzi. Na otwarciu indeksy zniżkowały po około 0,3 proc. Po kiepskiej pierwszej godzinie handlu, popyt nieco się uaktywnił i wskaźniki poszły w górę. Indeksowi największych spółek udało się nawet wyjść nad kreskę. Jednak utrzymanie się powyżej poziomu poniedziałkowego zamknięcia przez dłuższy czas, okazało się zbyt trudne.

WIG20 uginał się pod ciężarem dwóch mocno taniejących spółek. Akcje KGHM już rano traciły na wartości 1,7 proc., zaś w ciągu dnia podaż nie odpuszczała ani na moment, a chwilami skala spadku jeszcze się zwiększała. Walory PZU zniżkowały po południu także około 1,7 proc. Obroty papierami ubezpieczyciela od kilku dni utrzymują się na bardzo wysokim poziomie. W przypadku pozostałych spółek, wchodzących w skład WIG20, zmiany kursów nie były zbyt wielkie. Dość dobrze zachowywały się za to papiery Telekomunikacji Polskiej. Co prawda i one nie uchroniły się wczesnym popołudniem przed słabością, jednak przez większą część dnia trzymały się nad kreską broniąc indeksy przed większym spadkiem.

Na tle pozostałych giełd europejskich nasz rynek prezentował się dość dobrze. Szczególnie w porównaniu z tracącymi po ponad 1 proc. indeksami we Frankfurcie i Londynie, czy zniżkującym po południu o 2 proc. wskaźnikiem giełdy paryskiej. Liderami spadków był Istambuł, a tuż za nim plasował się Madryt.

Na naszym kontynencie nastroje inwestorów wciąż kształtują obawy związane ze stanem finansów krajów grupy PIIGS. Dziś emocje znów podgrzewały wypowiedzi polityków, którzy podkreślali powagę sytuacji i zagrożenie rozszerzeniem się kryzysu. Lepsze, niż się spodziewano odczyty wskaźników aktywności gospodarczej w Niemczech i strefie euro, tylko do południa stanowiły wsparcie dla posiadaczy akcji. Później obawy zdecydowanie przeważały.

Pod koniec dnia niedźwiedziom dodatkowych argumentów przysporzył kiepski początek sesji za oceanem. Indeksy na Wall Street zniżkowały po około 1,3 proc. Tamtejszych inwestorów najwyraźniej nie ucieszyła niewielka korekta w górę danych dotyczących amerykańskiej gospodarki. Okazało się, że w trzecim kwartale PKB zwiększył się o 2,5 proc. Nerwowo zareagowali natomiast na informację o mniejszej niż się spodziewano sprzedaży nowych domów w październiku.

Wbrew pogarszającym się nastrojom, końcówka sesji w Warszawie nie była taka zła, jak można było się obawiać. WIG20 stracił 0,29 proc., WIG spadł o 0,37 proc. a mWIG40 o 0,14 proc. Najmocniej ucierpiał wskaźnik małych spółek, zniżkujący o 1,15 proc. Obroty wyniosły 2,2 mld zł.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: