Korea Północna znów niepokoi inwestorów
2010-11-26 10:35
Mimo, że zabrakło wczoraj inwestorów z USA, a dziś Amerykanie będą zapewne większą uwagę przywiązywać do cen na wyprzedażach niż na rynkach akcji, rynki globalne nie cierpią na brak emocji.
Przeczytaj także: Rynki akcji - spokojny dzień
Niestety, są to głównie emocje negatywne. Dziś rano Korea Północna ostrzegła, że zaostrzenie konfliktu może prowadzić do wojny z Południową. Trudno stwierdzić, na ile są to deklaracje obliczone na wywarcie tylko presji politycznej, a na ile bliskie są realizacji.W każdym razie inwestorzy sprzedawali dziś wona oraz akcje notowane w Seulu (Kospi spadł o 1,3 proc. - najmocniej spośród indeksów azjatyckich), ponieważ inwestorzy obawiają się, że weekend może przynieść więcej negatywnych informacji.
Tymczasem one napłynęły jeszcze dziś. Ministerstwo Finansów Chin sprzedało zaledwie 60 proc. oferty trzymiesięcznych bonów skarbowych, ponieważ brakuje chętnych do ich kupowania po tym, jak Bank Ludowy podniósł w ostatnich tygodniach stopę rezerw obowiązkowych o punkt procentowy.
Kłopoty na rynku długu są też wrzodem w europejskim systemie finansowym. Obligacje skarbowe Portugalii i Hiszpanii nadal spadają, na czym wczoraj ucierpiały również polskie papiery. Obawy o dalszy wzrost ceny długu i niestabilność strefy euro mogą również dziś kłaść się cieniem na rynkach akcji Starego Kontynentu. Informacji makroekonomicznych, które mogłyby zmienić nastroje dziś zabraknie, a sesja w USA będzie skrócona. Płynność może więc być nadal niska w Europie.
fot. mat. prasowe
Jeśli chodzi o poszczególne spółki, to w centrum uwagi ponownie może znaleźć się Bogdanka, ponieważ rynek będzie oczekiwał na nową propozycję NWR w sprawie przejęcia lubelskiej kopalni. Cognor zawarł wreszcie wstępną umowę swoich aktywów na rzecz Mittal'a za 149 mln zł, ale informacja ta była już raczej wliczona w cenę akcji.
fot. mat. prasowe
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także:
WIG20 zakończył wczorajszą sesję spadkiem o 1,5 procent
![WIG20 zakończył wczorajszą sesję spadkiem o 1,5 procent WIG20 zakończył wczorajszą sesję spadkiem o 1,5 procent](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/notowania-gieldowe/WIG20-zakonczyl-wczorajsza-sesje-spadkiem-o-1-5-procent-116453-150x100crop.jpg)
oprac. : Emil Szweda / Noble Securities
Więcej na ten temat:
notowania giełdowe, kursy akcji, rynek akcji, rynki akcji, rynki finansowe, rynek finansowy, notowania obligacji, ceny obligacji, ceny akcji