eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeRynki akcji - poprawa nastrojów

Rynki akcji - poprawa nastrojów

2010-12-02 13:20

Rynki akcji - poprawa nastrojów

© fot. mat. prasowe

W walce pomiędzy obawami związanymi z kryzysem finansów publicznych w Europie a nadziejami na kontynuację ożywienia gospodarczego zwyciężają te drugie.

Przeczytaj także: Dobre listopadowe dane gospodarcze

Rynki finansowe


Listopadowe dane gospodarcze potwierdzają utrzymywanie się korzystnych tendencji. Wskaźniki wyprzedzające trzymają się mocno w największych gospodarkach. W Ameryce stopniowo zwiększa się liczba miejsc pracy, co wykazał raport ADP. W takich warunkach inwestorzy wolą skupić się na faktach, które potwierdzają rozwój gospodarczy, a nie bazować na przewidywaniach, że kłopoty z deficytami budżetowymi doprowadzą do mocniejszego schłodzenia gospodarek. Wiosną postąpili w przeciwny sposób i nie wyszli na tym dobrze.

W tle poprawy nastrojów na rynkach akcji, która zbiegła się z dotarciem głównych indeksów do silnych wsparć - nasz WIG ma je przy 45,3 tys. pkt - podnosi się rentowność amerykańskich obligacji. W przypadku 10-latek sięgnęła wczoraj ponad 2,96%, najwyższego poziomu od 4 miesięcy. Jednoczesny ruch w górę S&P 500 i rentowności 10-latek, jaki miał miejsce wczoraj, nie jest jednak typowy dla ostatnich tygodni. Do jesieni utrzymywała się silna dodatnia korelacja, ale od tego czasu staje się coraz bardziej ujemna. To pokazuje, że o ile w krótkim czasie możemy być świadkami jednoczesnych zwyżek dochodowości oraz cen akcji, to na dłuższą metę trzeba się raczej spodziewać tego, że jeden z rynków (najpewniej obligacji) zacznie niekorzystnie oddziaływać na drugi. Powód zwyżki rentowności to wzrost ryzyka na rynku długu skarbowego, związany z kryzysem finansów publicznych na Starym Kontynencie.

fot. mat. prasowe


Rynek nieruchomości


W III kwartale dyskonto, z jakim sprzedawane były w Stanach Zjednoczonych domy przejęte od niespłacających kredytów hipotecznych, wyniosło 32% względem domów, które są wystawiane na sprzedaż „z własnej woli”. To najwyższy poziom od 5 lat. Rok wcześniej dyskonto wynosiło 29%. Ta liczba obejmuje nieruchomości znajdujące się w rękach banków (w tej grupie dyskonto było najwyższe i sięgnęło 41% wobec 35% rok wcześniej) oraz domy w trakcie procedury przejęcia od dłużników (tu dyskonto wyniosło 19%).

Nieoczekiwanie w październiku podniosły się wydatki na inwestycje budowlane w USA. W porównaniu z poprzednim miesiącem były wyższe o 0,7%. W skali roku zniżka zmniejszyła się do 9,3% z 10,4% miesiąc wcześniej. W największym stopniu do poprawy przyczyniło się wielorodzinne budownictwo mieszkaniowe. W przypadku jednorodzinnego wciąż notowany był regres. Wyższe były też wydatki w sektorze publicznym, a spadek nastąpił w budownictwie przemysłowym.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: