eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeRopa i mundial podbijają ceny rosyjskich akcji

Ropa i mundial podbijają ceny rosyjskich akcji

2010-12-03 10:41

Ropa i mundial podbijają ceny rosyjskich akcji

© fot. mat. prasowe

Po dwóch słabych tygodniach warszawska giełda w ostatnich dniach wróciła do formy. Przed dzisiejszymi notowaniami bilans obecnego tygodnia zamykał się na blisko 2-proc. plusie.

Przeczytaj także: Rynki akcji - poprawa nastrojów

Rynki finansowe


Dziś w początkowej fazie rynek dodaje do tego jeszcze dalsze 0,5%. Wszystko za sprawą poprawy nastrojów na światowych parkietach, gdzie obawy związane z kryzysem finansów publicznych w Europie wyraźnie przegrywają z doniesieniami świadczącymi o podtrzymaniu ożywienia gospodarczego na świecie.
Zresztą nawet w przypadku najbardziej negatywnie postrzeganych krajów europejskich mamy wyraźną „odwilż”. Ceny irlandzkich obligacji z poniżej 70 za 100 nominału podniosły się do przeszło 74. Wyraźnie podskoczyły notowania akcji irlandzkich, hiszpańskich, czy portugalskich. Zyskiwały bardziej niż europejski rynek akcji jako całość. Trudno ostatecznie powiedzieć, czy kolejna runda kryzysu jest już zażegnana, ale też w kontekście zmiany nastawienia inwestorów w ostatnim czasie, nie jest to aż tak istotne. Dla nich dużo ważniejsze od obaw związanych z kryzysem są bieżące doniesienia o kontynuacji ożywienia gospodarczego.

Trzeba przy tym zwrócić uwagę, że zwłaszcza rynki wschodzące zaczynają się różnić kondycją. Linie kilkumiesięcznych trendów zostały przełamane w Brazylii i Indiach. Ponad nimi pozostają choćby Polska, ale także Korea, Chiny, czy Rosja. Ta ostatnia jest w tym tygodniu bardzo silna, co można wiązać zarówno z lepszymi notowaniami ropy naftowej, ale niewykluczone, że wpływ ma też przyznanie prawa do piłkarskiego mundialu. Od końca listopada ceny rosyjskich akcji podniosły się o 5%.

fot. mat. prasowe


Rynek nieruchomości


Do 51,8 pkt z 51,6 pkt miesiąc wcześniej podniósł się w listopadzie indeks aktywności brytyjskiego rynku nieruchomości. W syntetyczny sposób oddaje on to, co pokazują pojedyncze dane — rynek rozwija się, ale w znacznie wolniejszym tempie niż jeszcze kilka miesięcy temu. To przede wszystkim konsekwencja pogorszenia koniunktury w segmencie mieszkaniowym. Tu odnotowywany jest regres koniunktury. Natomiast w przypadku sektora komercyjnego oraz infrastrukturalnego trwa rozwój (choć słabszy niż wcześniej).

Nie kończą się problemy azjatyckich rynków nieruchomości, które są przeciwne do brytyjskich. Konieczne są tam kroki zmierzające do dalszego schładzania koniunktury. Nowy podatek (nawet 30%) od nieruchomości sprzedawanych w czasie krótszym niż rok od ich nabycia rozważa Tajwan. Dotyczyłby on jednak nieruchomości inwestycyjnych, a nie tych, kupowanych „na własne potrzeby”. Przez pierwsze 9 miesięcy tego roku ceny mieszkań w stolicy Tajwanu wzrosły o 7%.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: