eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweNajlepsze fundusze otwarte XI 2010

Najlepsze fundusze otwarte XI 2010

2010-12-03 12:36

Najlepsze fundusze otwarte XI 2010

Ranking TFI © fot. mat. prasowe

Listopad okazał się mizerny dla posiadaczy niemal wszystkich grup funduszy inwestujących w Polsce. Spośród nich dodatni wynik zaliczyła wyłącznie grupa rodzimych funduszy pieniężnych i gotówkowych, dla których mediana stóp zwrotu wyniosła 0,3%. Osłabienie złotego podbiło listopadowe zyski funduszy zagranicznych. Najwyższą stopę zwrotu spośród funduszy otwartych w rankingu Expandera i Dziennika Gazety Prawnej osiągnął ING (L) Sektora Energii, który zyskał 9,6%.

Przeczytaj także: Najlepsze fundusze otwarte X 2010

fot. mat. prasowe

Ranking TFI

Ranking TFI

W pierwszej dekadzie listopada, indeksy WIG i WIG20 wspięły się na najwyższe poziomy trwającej od blisko dwóch lat hossy. Jednak w trakcie kolejnych tygodni ponownie zaczęły narastać obawy o światową gospodarkę. Główną przyczyną powrotu awersji do ryzyka okazała się sytuacja w Chinach oraz Irlandii. Lęk inwestorów wzbudziły plotki o planach dalszego zaostrzania polityki pieniężnej, w celu ochłodzenia prężnie rozwijającej się gospodarki państwa środka. Natomiast kłopoty Irlandii to kolejna odsłona kryzysu fiskalnego państw peryferyjnych strefy euro. W wyniku narastania pesymizmu inwestorów indeks szerokiego rynku akcji notowanych na warszawskim parkiecie spadł w listopadzie o -1,9% , natomiast indeks 20 największych spółek o -1,5%.

W takich warunkach nie dziwi fakt, iż mediana stop zwrotu dla funduszy z grupy akcji krajowych wyniosła -1,5%. Pomimo niesprzyjających okolicznościach rynkowych zarządzający funduszu Aviva Investors Nowych Spółek wypracowali ponad +4% zysk. Wysoką stopę zwrotu uzyskał również Aviva Investors Nowoczesnych Technologii (+3,4%). Nieznacznie słabszy rezultat osiągnął Copernicus Akcji. Listopad okazał się pechowy dla BPH Akcji oraz DWS Sektora Infrastruktury i Informatyki, których jednostki uczestnictwa traciły w tym okresie około 3%.

W grupie funduszy akcji polskich małych i średnich spółek tylko jeden fundusz uzyskał dodatnią stopę zwrotu. Podobnie jak w grupie akcji polskich również tutaj na wyróżnienie zasługuje zespół ekspertów z Avivy Investors. Fundusz Małych Spółek tego TFI zyskał 3,1% podczas gdy mediana dla całej grupy wyniosła -2,0%.

Poza funduszami z grupy pieniężnych i gotówkowych jedną z nielicznych grup funduszy, których przeciętna stopa zwrotu okazała się dodatnia to fundusze inwestujące za granicą wyceniane w złotych. Mediana wyników funduszy akcji zagranicznych (PLN) wyniosła 1% w skali miesiąca, a funduszy akcji zagranicznych sektorowych (PLN) 2,1%. To bardzo dobre wyniki na tle indeksów globalnych. Indeks MSCI dla rynków wschodzących spadł w tym czasie o -2,7%, a indeks MSCI dla krajów rozwiniętych o -2,4%. Takie wyniki funduszy to przede wszystkim zasługa deprecjacji krajowej waluty. W listopadzie polski złoty okazał się jedną z trzech najsłabszych walut względem dolara (wraz z węgierskim forintem oraz czeską koroną). Ponad 8% stopy zwrotu przyniosły fundusze DWS i Quercus’a inwestujące w Rosji, fundusz PKO Akcji Rynku Japońskiego jak również ING (L) Sektora Energii. Ostatni z nich osiągnął najlepszy rezultat spośród wszystkich analizowanych funduszy w listopadzie (+9,6%)

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: