Rynki akcji - szansa na dalsze zwyżki
2010-12-06 12:10
© fot. mat. prasowe
Dość ubogi w istotne publikacje makroekonomiczne obecny tydzień sprzyja podtrzymaniu w najbliższych dniach dotychczasowych tendencji na rynkach finansowych.
Przeczytaj także: Ropa i mundial podbijają ceny rosyjskich akcji
Rynki finansowe
To zaś oznacza szanse na dalsze zwyżki na rynkach akcji i surowców, presję na dolara oraz ceny obligacji. Jednocześnie fakt, że doniesienia gospodarcze nie będą skupiać uwagi inwestorów, sprzyja temu, by koncentrowali się na specyficznych czynnikach kształtujących ich nastroje. Właśnie wkraczamy w okres, w którym często bardziej od sytuacji gospodarczej dyskutowane są efekty kalendarzowe.
Wśród nich na czoło wybija się tzw. Rajd św. Mikołaja, czyli przekonanie inwestorów, poparte statystykami, że okres od Mikołajek do Bożego Narodzenia jest szczególnie korzystny dla posiadaczy akcji. Problem z tym efektem jest taki, że nie zawsze pod tą nazwą kryje się to samo. Często wykorzystuje się ją do wytłumaczenia dobrych nastrojów na giełdzie pomiędzy Świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem. Historia pokazuje, że w grudniu średnia zmiana DJIA to 1,4%, a w pozostałych miesiącach 0,5%. Jednak odnosząc grudniową stopę zwrotu do zmian w pojedynczych miesiącach, okazuje się, że czerwiec i lipiec dają zarobić więcej. Dobry grudniowy wynik łączony jest najczęściej z udaną końcówką roku. To zaś wspiera drugą definicję Rajdu św. Mikołaja.
Tak, czy inaczej grudzień, chyba jak żaden inny miesiąc, jest zazwyczaj najbardziej zdominowany przez czynniki związane z przekonaniami inwestorów. Nie chodzi jedynie o efekty kalendarzowe, ale również dyskusję na temat tego, co przyniesie kolejny rok.
fot. mat. prasowe
Rynek nieruchomości
Ciekawostką na amerykańskim rynku nieruchomości są plany internetowego giganta Google zakupu siedziby w Nowym Jorku. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie chodziło o 1,8 mld USD, które ma ona kosztować. Firma ma sfinalizować transakcję do końca tego roku. Będzie ona największa w kończącym się roku na amerykańskim rynku jeśli chodzi o transakcje dotyczące pojedynczych budynków. Obejmie ona ponad 51 tys. m2.
Inną ciekawostką jest wzrost cen luksusowych domów w Wielkiej Brytanii. W listopadzie podniosły się one o 0,9% w porównaniu z październikiem. Był to pierwszy wzrost od 5 miesięcy. W skali roku zwyżka wyniosła 11%. Była najniższa od stycznia. Do kategorii luksusowych domów zalicza się obiekty o wartości przekraczającej 1 mln funtów brytyjskich. Specjaliści ten segment traktują w kategoriach defensywnych, jako dobry wybór na niepewne czasy. Uważa się, że popyt na luksusowe domy jest mniej wrażliwy na koniunkturę.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także:
Mieszkaniówka napędza amerykańskie budownictwo
oprac. : Home Broker
Więcej na ten temat:
rynki finansowe, rynki nieruchomości, nieruchomości, ceny nieruchomości, ceny nieruchomości na świecie