Płatności kartą Visa w UE III kw. 2010 r.
2010-12-08 12:19
Średnia wartość transakcji kartą Visa © fot. mat. prasowe
Poziom wydatków konsumpcyjnych na całym obszarze Unii Europejskiej w trzecim kwartale br. wzrósł o 1,2% w porównaniu z analogicznym okresem 2009 r. - wynika z raportu Visa Europe: "EU Consumer Spending", opublikowanego we współpracy z firmą analityczną Markit, wyspecjalizowaną w zakresie badań gospodarczych i wskaźników ekonomicznych.
Przeczytaj także: Ponad milion kart Visa payWave
Jest to najniższa w tym roku kwartalna stopa wzrostu, obliczanego na podstawie danych o płatnościach kartami, co wskazuje na niewielki udział konsumpcji gospodarstw domowych w przyroście unijnego PKB w III kw. W poprzednich kwartałach 2010 r. stopy wzrostu, w skali rocznej, wyniosły odpowiednio 2,6% i 1,9%. Chociaż osiągnięty dodatni wynik wskazuje na utrzymanie występującego od roku ożywienia w wydatkach, to jednak stopa wzrostu jest poniżej średniej obserwowanej w okresie poprzedzającym kryzys finansowy.Odnotowany w raporcie łączny poziom obrotów kartami Visa (debetowymi, kredytowymi i przedpłaconymi) na obszarze 27 państw członkowskich UE wyniósł 242 mld euro w III kw. br. – wobec 202 mld euro w III kw. roku ubiegłego (bez uwzględnienia zmian w ilości wydanych kart, preferencjach płatniczych i stopie inflacji). W świetle opublikowanych liczb porównywalność danych nabiera dużego znaczenia, jako że odnotowany wzrost o 19,6% sygnalizuje rosnącą preferencję konsumentów europejskich dla używania kart płatniczych, szczególnie debetowych.
Średnia wartość transakcji z użyciem kart na całym obszarze Unii Europejskie nieznacznie spadła do 50,8 euro – z poziomu 51 euro odnotowanego rok wcześniej. Dla porównania, dwa lata temu średnia wartość transakcji w III kw. br. wyniosła 54,8 euro. Obecny poziom ilustruje ogólną spadkową tendencję średniej wartości transakcji i jednoczesne rosnące zainteresowanie nisko kwotowymi płatnościami kartą ze strony konsumentów i detalistów.
Generalnie rzecz biorąc w Europie dała się zauważyć pewna powściągliwość w zakresie wydatków gospodarstw domowych. W odczuwających największe trudności gospodarkach strefy euro, m.in. w Grecji i Irlandii odnotowano nawet znaczące spadki. Z drugiej strony bardziej pozytywne sygnały dochodzą z Europy Środkowo-Wschodniej, w tym z Czech, Polski i Węgier, a także z Francji oraz z Wielkiej Brytanii, gdzie odnotowano znaczący przyrost wydatków.
fot. mat. prasowe
Średnia wartość transakcji kartą Visa
Przeczytaj także:
Polska drugim rynkiem Visa payWave w Europie
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
karty płatnicze, płatności kartą, Visa, karty Visa, rynek kart płatniczych, Visa Europe