Mieszkanie, lokata, obligacje: rentowność XI 2010
2010-12-10 00:16
Rentowność najmu mieszkań w poszczególnych miastach w X 2010 r. © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Mieszkanie, lokata, obligacje: rentowność X 2010
Przypomnijmy, że w październiku, wskaźnik liczony przez Open Finance na bazie ofert najmu zamieszczonych w portalu Domiporta.pl, zanotował stosunkowo mocny spadek (o 0,21 pkt proc.). Wiązaliśmy to wówczas z zakończeniem „studenckiego szczytu” przed startem roku akademickiego. Ostatni odczyt sugeruje, że po sezonowym dołku sytuacja powraca do normy.Stawki najmu wzrosły w pięciu na siedem monitorowanych miast, zaś w dwóch (Gdańsk, Gdynia) spadły. Średnia zmiana dla całej siódemki wyniosła plus 2,38 proc. Największy wzrost zanotowaliśmy w Łodzi (aż o 9,19 proc.). Następne w kolejności były Poznań (wzrost o 3,95 proc.) oraz Warszawa (wzrost o 2,91 proc.). Duża zmiana w Łodzi może wynikać ze stosunkowo, na tle pozostałych miast, małej liczby ofert najmu. W takiej sytuacji mogą występować tego typu wahnięcia. Spadki w Gdańsku i Gdyni były raczej delikatne i wyniosły, odpowiednio: -0,42 i -0,84 proc.
fot. mat. prasowe
Rentowność najmu mieszkań w poszczególnych miastach w X 2010 r.
Rozważając wydatek kilkuset tysięcy na zakup mieszkania z przeznaczeniem pod wynajem, warto się zastanowić i dobrze policzyć, czy warto brać sobie na głowę dodatkowe obowiązki, czy może lepiej poszukać równie zyskownego, a jednocześnie mniej angażującego zajęcia.
fot. mat. prasowe
Porównanie rentowności najmu mieszkania, lokaty bankowej i obligacji dziesięcioletnich
Trzeba oczywiście pamiętać, że z dostępnych ofert lokat bankowych uda się wybrać wyżej oprocentowane niż prezentowana średnia. Ale także rentowność najmu należy obliczyć dla konkretnego przypadku, pamiętając, że na wynik obliczeń mają nie brane tu pod uwagę czynniki, takie jak dłuższe niż 1,5 miesiąca rocznie okresy przestojów, koszty remontów czy wreszcie zmiana wartości samego mieszkania.
oprac. : Bernard Waszczyk / Open Finance