Stabilność finansowa XII 2010
2010-12-18 00:16
Zmiany wskaźników makroekonomicznych w ostatnich 3 latach © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Stabilność finansowa XII 2013
Ocena stabilności finansowej i perspektyw ryzykaOd momentu publikacji ostatniego "Raportu o stabilności systemu finansowego" w lipcu 2010 r. bieżąca sytuacja sektora bankowego uległa dalszej poprawie. Obserwowane od I kwartału 2009 r. przyspieszenie tempa wzrostu gospodarczego w Polsce przyczyniło się do poprawy wyników finansowych sektora bankowego w kolejnych kwartałach 2010 r. Wyniki finansowe banków są jednak nadal niższe niż w okresie poprzedzającym światowy kryzys gospodarczy i finansowy, co jest głównie wynikiem materializacji ryzyka kredytowego zakumulowanego w bilansach banków w okresie dobrej koniunktury oraz wyższych kosztów finansowania banków.
Jak czytamy w raporcie, specyfika usług finansowych, w tym ubezpieczeniowych, świadczonych przez niebankowe instytucje finansowe (NIF) oraz stosunkowo niewielka skala powiązań z bankami sprawiają, że wpływ NIF na sytuację sektora bankowego w Polsce jest ograniczony. Sytuacja sektora niebankowych instytucji finansowych także nie stwarza istotnych zagrożeń dla stabilności systemu finansowego. Wypłaty odszkodowań i innych świadczeń z tytułu niekorzystnych warunków atmosferycznych w I półroczu 2010 r. miały wpływ na pogorszenie wyników technicznych sektora ubezpieczeń majątkowych, ale nie zagroziły wypłacalności sektora. Można oceniać, że sektor ten pozostaje odporny na ewentualne pogorszenie warunków funkcjonowania.
Jednym z zasadniczych czynników ryzyka dla stabilności systemu finansowego pozostaje nadal kształtowanie się sytuacji makroekonomicznej, szczególnie w krajach będących głównymi partnerami gospodarczymi Polski. Tendencje w gospodarce światowej wskazują na kontynuację ożywienia gospodarczego, jednak trudna sytuacja fiskalna niektórych krajów strefy euro pozostaje czynnikiem niepewności dla koniunktury gospodarczej i sytuacji na rynkach finansowych. Obawy o wypłacalność tych krajów zostały ograniczone przez działania UE i organizacji międzynarodowych. Można ocenić, że ryzyko ponownego wystąpienia globalnej recesji obniżyło się, nadal jednak możliwy jest wzrost awersji do ryzyka i wystąpienie zaburzeń na rynkach finansowych. Ryzyko pogorszenia warunków działania polskiego systemu finansowego obniżyło się zatem jedynie nieznacznie. Nastąpił jednak wzrost zdolności do absorbowania strat przez banki, co pozwala ocenić, że ryzyko dla ich stabilnego funkcjonowania obniżyło się.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl