Stabilność finansowa XII 2010
2010-12-18 00:16
Przeczytaj także: Stabilność finansowa XII 2013
Niebankowe instytucje finansoweSpecyfika usług finansowych, w tym ubezpieczeniowych, świadczonych przez niebankowe instytucje finansowe (NIF) oraz stosunkowo niewielka skala powiązań z bankami sprawiają, ze wpływ NIF na sytuacje sektora bankowego w Polsce jest ograniczony. Można ocenić, ze sektor niebankowych instytucji finansowych nie stwarza istotnych zagrożeń dla stabilności systemu finansowego.
W I połowie 2010 r. sektor ubezpieczeniowy, za wyjątkiem dwóch zakładów o niewielkim udziale w rynku, posiadał wystarczające kapitały własne do prowadzenia działalności.
W analizowanym okresie nie odnotowano zjawisk, które mogły zagrażać stabilności sektora ubezpieczeniowego w Polsce. Wypłaty odszkodowań i innych świadczeń z tytułu szkód spowodowanych niskimi temperaturami i dużymi opadami śniegu w I kwartale 2010 r. oraz powodziami i zalaniami w II kwartale 2010 r. miały jednak wpływ na pogorszenie wyników technicznych podmiotów z działu ubezpieczeń majątkowych. Niemniej jednak skutki niekorzystnych warunków atmosferycznych nie powinny istotnie zmniejszać jego wypłacalności.
Poprawa sytuacji na rynkach finansowych, w szczególności wzrost cen akcji, przyczyniła się do wzrostu aktywów otwartych funduszy emerytalnych oraz funduszy inwestycyjnych w I półroczu 2010 r. W okresie tym, powszechne towarzystwa emerytalne odnotowały spadek zysku technicznego oraz zysku netto ze względu na obniżkę maksymalnej stawki opłaty od składki od 1 stycznia 2010 r. Wzrost przychodów TFI w I półroczu 2010 r. był przede wszystkim związany z rosnącą średnią wartością aktywów netto funduszy inwestycyjnych, od których naliczana jest opłata za zarządzanie stanowiąca główne źródło przychodów towarzystw. W najbliższych kwartałach Duży wpływ na wyniki inwestycyjne i rozwój sektora niebankowych instytucji finansowych będą miały tendencje na rynkach finansowych, w szczególności zmiany cen na rynku akcji.
Informacje o raporcie
Celem Raportu jest przedstawienie wyników analiz stabilności systemu finansowego, w tym oceny jego odporności na ewentualne zaburzenia. Upowszechnienie tego rodzaju wiedzy ma sprzyjać utrzymaniu stabilności finansowej m.in. dzięki lepszemu zrozumieniu skali i zakresu ryzyka w systemie finansowym. Analiza przeprowadzona w raporcie dotyczy okresu od marca 2010 r. i opiera się na danych dostępnych do dnia 20 listopada 2010 r. Raport został przyjęty przez Zarząd Narodowego Banku Polskiego na posiedzeniu 9 grudnia 2010 r.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl