eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeRynki akcji: grudniowy optymizm nie przemija

Rynki akcji: grudniowy optymizm nie przemija

2010-12-17 18:18

Przeczytaj także: Rynki akcji - inwestorzy nadal w dobrych nastrojach

Europa Zachodnia


Pomimo kolejnych komunikatów płynących z chorych fiskalnie państw strefy euro inwestorzy na Starym Kontynencie kończą tydzień w neutralnych nastrojach. Główne zachodnioeuropejskie indeksy w ujęciu tygodniowym w większości wylądowały w okolicach poziomów sprzed tygodnia.

Kto liczył, że w przedświątecznym optymizmie znikną problemy państw z grupy PIIGS, srodze się zawiódł. Po pomocy dla Grecji i Irlandii coraz bardziej prawdopodobne jest, że do europejskiego skarbca prędzej czy później zapuka Hiszpania. Agencja Moody’s ostrzegła o możliwej obniżce ratingu Madrytu, co zapewne nie pomogło w czwartkowej emisji hiszpańskich obligacji, którą delikatnymi słowy można określić jako średnio zadowalającą. Tajemnicą poliszynela są potrzeby pożyczkowe Madrytu w przyszłym roku na kwotę ponad 150 mld euro oraz widoczne gołym okiem problemy tamtejszego sektora bankowego. Jeśli dodać do tego wielkość hiszpańskiej gospodarki, wyłania się z tego niezbyt ciekawa perspektywa sytuacji fiskalnej krajów strefy euro.

Te i inne problemy zmusiły szefów państw Unii Europejskiej do szybkich i zdecydowanych działań. Na dwudniowym spotkaniu zapadła wstępna zgoda na przyspieszoną zmianę Traktatu Lizbońskiego, umożliwiającą utworzenie mechanizmu pomocowego dla zagrożonych fiskalnie gospodarek strefy euro po roku 2013. Być może dlatego bez echa przeszła piątkowa decyzja agencji Moody’s odnośnie obniżki ratingu Irlandii aż o pięć stopni, nadrabiająca w jeden dzień kilkumiesięczny rozwój problemów budżetowych „zielonej wyspy”. Abstrahując od wszelkich problemów budżetowych i pomysłów na ich tymczasowe rozwiązanie, warunkiem koniecznym do długookresowej stabilizacji są systemowe reformy fiskalne większości europejskich gospodarek, im szybciej to zrozumieją europejscy politycy, tym lepiej.

Zbliżający się wielkimi krokami koniec roku skłania do podsumowań, a te pomimo wspomnianych kłopotów wypadają mimo wszystko pozytywnie. Rosnące drugi rok z rzędu europejskie indeksy oraz dźwigające się z recesji europejskie gospodarki pozwalają patrzeć z optymizmem w przyszłość, co oczywiście nie zwalnia z uważnego śledzenia sytuacji rynkowej. Styczniowa korekta potwierdzająca trend wzrostowy nie będzie oczywiście niczym złym, co więcej, trochę noworocznego lodu na rozgrzane głowy inwestorów da nadzieję na kontynuację długoterminowego trendu wzrostowego w nadchodzącym roku.

Piotr Trzeciak

Surowce


Tydzień na rynkach surowcowych przebiegał pod dyktando zachowania się kursu eurodolara, a ten kończy tydzień, podobnie jak surowce, w okolicach zamknięcia z poprzedniego tygodnia. Zmiany cen były kosmetyczne. Ropa wyszła „na zero”, miedź nieznacznie zdrożała, a złoto niewiele staniało. Ale po kolei. Ropa typu Crude kosztuje 88 dolarów za baryłkę. Tak jak się spodziewano, spotkanie krajów OPEC nie miało wpływu na rynek, który większą uwagę skupiał na danych makro, głównie z USA. W związku z tym, że były one niejednoznaczne to i ceny nie mogły znaleźć kierunku do zmian. Rynek spekuluje, że w ten weekend władze Chin mogą podnieść stopy procentowe, co miałoby przełożenie na ograniczenie zapotrzebowania na surowce, w szczególności na miedź. W skali tygodnia metal ten jednak zdołał podrożeć o 1%, a cena bije kolejne rekordy. W piątkowe popołudnie za tonę miedzi płacono 9120 dolarów.

Na rynku złota tydzień nie przyniósł większych zmian, a ceny kruszcu nadal utrzymują się w kanale trendu wzrostowego. Na wykresie widać wyraźny wpływ dolara na rynek złota, który umacniając się do głównych walut wywiera presję spadkową na ceny uncji. W porównaniu z poprzednim tygodniem złoto staniało o 0,5 proc. a uncja notowana jest po 1372 dolarów.

Tomasz Ray-Ciemięga

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: