Kurs EUR/USD - niekorzystny tydzień
2010-12-20 11:38
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Inwestorzy, którzy w ciągu ubiegłego tygodnia posiadali długą pozycję na EURUSD i tak mogą być jednak zadowoleni. Jeśli wzięli byśmy bowiem pod uwagę informacje, które napłynęły na rynek w tym okresie, to zdecydowanie sprzyjały one dolarowi i były niekorzystne dla euro. Jeśli chodzi przynajmniej o ilość tych informacji.Poczynając od sprzedaży detalicznej i inflacji producenckiej PPI, opublikowanych we wtorek, kończąc na indeksie Fed z Filadelfii w czwartek, wszystkie te dane z USA okazały się znacznie lepsze od oczekiwań. Na drugim biegunie z kolei, w strefie euro, agencja Moody's obniżyła znacząco rating Irlandii, a także poinformowała o takiej groźbie w stosunku do ratingu Hiszpanii. Jedyną istotną informacją, podaną do wiadomości w poprzednim tygodniu, sprzyjającą wspólnej europejskiej walucie, był brak podwyżki stóp procentowych w Chinach. Skoro więc informacja z Chin była w stanie prawie zrównoważyć wszystkie niekorzystne dla euro informacje, pokazuje to jak bardzo istotna dla notowań głównej pary walutowej jest gospodarka tego kraju. Niewątpliwie przyszła polityka monetarna Ludowego Banku Chin obok sytuacji w najbardziej zagrożonych krajach strefy euro oraz sytuacji na rynku pracy w USA, będzie głównym czynnikiem kształtującym kurs głównej pary walutowej w długim okresie.
W krótkim okresie natomiast, w perspektywie tygodnia, najważniejszą figurą dla EURUSD będzie odczyt finalny danych o PKB w III kwartale w USA. Jeśli chodzi o inne pary walutowe to silny wpływ mogą mieć komunikat po posiedzeniu Banku Japonii i decyzja w sprawie stóp procentowych w tym kraju, a także dane o PKB w III kwartale w Nowej Zelandii.
Najważniejsze wiadomości
- US: Agencja Moody's obniżyła rating Irlandii w obawie o sektor bankowy w tym kraju
- PL: Moody's: stan finansów publicznych w Polsce jest stabilny
- GE: Inflacja producencka PPI w listopadzie r/r: 4.4%, prognoza: 4.5%
- US: Indeks wskaźników wyprzedzających Conference Board m/m: 1.1%, prognoza: 1.1%
- EZ: Bilans handlowy w październiku: 5.2 mld EUR, prognoza: 2.5 mld EUR
- PL: Produkcja przemysłowa w listopadzie r/r: 10.1%, prognoza: 10.0%
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe
![Eurodolar – niedaleko silnych oporów Eurodolar – niedaleko silnych oporów](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/komentarz-walutowy/Eurodolar-niedaleko-silnych-oporow-132908-150x100crop.jpg)
oprac. : Kamil Rozszczypała / Dom Maklerski IDM S.A.