Najlepsze fundusze inwestycyjne 2010
2010-12-30 10:05
Stopy zwrotu funduszy inwestycyjnych wg kategorii © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Najlepsze fundusze inwestycyjne 2013
Dla funduszy inwestycyjnych był to kolejny udany rok. Co prawda, ich wynikom daleko do stóp zwrotu, oglądanych w 2009 roku, gdy na giełdach mocno odreagowywano spadki wywołane kryzysem, niemniej zyski większości z nich powinny być dla inwestorów satysfakcjonujące. Potwierdzeniem tej tezy niech będzie fakt, że na 309 funkcjonujących w tym czasie funduszy otwartych, spadek wartości jednostki uczestnictwa odnotowało zaledwie dziewięć (wg stanu z 22 grudnia).Podobnie jak i przed rokiem, na pierwszy plan zdecydowanie wybijają się fundusze akcji. Tym razem okazało się, że najlepiej wyszli ci posiadacze funduszy, którzy nie szukali zysków zbyt daleko i zaufali sile polskiej gospodarki, inwestując w fundusze koncentrujące się na akcjach polskich spółek. Zostali oni nagrodzeni nie byle jakimi, dwucyfrowymi zyskami. Co ciekawe, tym razem to fundusze akcji szerokiego rynku, tzw. uniwersalne, okazały się lepsze od swoich rywali, inwestujących wyłącznie w akcje małych i średnich spółek. Średnia stopa zwrotu funduszy uniwersalnych sięgnęła 19,1 proc., zaś fundusze MiŚ spółek dały zarobić 17,8 proc.
Szczególne powody do zadowolenia mogą mieć zwłaszcza ci inwestorzy, którzy pieniądze powierzyli funduszowi Allianz Akcji Plus. W tym roku, licząc do 22 grudnia, jednostka uczestnictwa tego funduszu wzrosła o 37,1 proc., co czyni go najlepszym funduszem. Z kolei fundusz Aviva Investors Małych Spółek wypracował 32,8 proc., osiągając najlepszy wynik w swojej kategorii i plasując się na czwartym miejscu w klasyfikacji wszystkich funduszy.
fot. mat. prasowe
Stopy zwrotu funduszy inwestycyjnych wg kategorii
Tym razem jednak tabela najbardziej zyskownych grup funduszy nie jest aż tak bardzo zdominowana przez przedstawicieli rynków wschodzących jak rok wcześniej, bowiem na czwartej pozycji, ze średnią stopą zwrotu rzędu 16,1 proc., znalazły się fundusze globalnych rynków rozwiniętych, które w 2009 roku mieściły się gdzieś bliżej połowy stawki. Dobry wynik wypracowały też fundusze akcji amerykańskich (średnio 13,3 proc.) oraz fundusze dłużnych papierów wartościowych denominowanych w dolarach (średnio 12 proc.). Te wyniki są jednak głównie zasługą nie tyle wzrostu wartości lokat tych funduszy, co raczej zmian kursu pary USD/PLN. Dolar podrożał bowiem o 6,4 proc. Gdy wyeliminować wpływ zmian kursowych, stopy zwrotu są już sporo niższe. Obrazują to średnie wyniki funduszy akcji i obligacji amerykańskich, dla których dolar jest walutą rozliczeniową (wpłaty i wypłaty realizowane są w tej walucie), które dla funduszy wyniosły 7 proc., a dla funduszy obligacji 5,3 proc.
oprac. : Bernard Waszczyk / Open Finance