eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweRating funduszy inwestycyjnych XII 2010

Rating funduszy inwestycyjnych XII 2010

2011-01-05 11:27

Przeczytaj także: Rating funduszy inwestycyjnych XI 2010


fot. mat. prasowe

Średnie stopy zwrotu w funduszy wg kategorii (grudzień 2010)

Średnie stopy zwrotu w funduszy wg kategorii (grudzień 2010)

Już po raz kolejny zwraca uwagę niewielka różnica między wynikami funduszy mieszanych zrównoważonych a mieszanych aktywnej alokacji. W grudniu to te pierwsze z nich były lepsze, notując średni zysk rzędu 2,8 proc., podczas gdy drugie dały zarobić przeciętnie 2,1 proc. Miesiąc to oczywiście zbyt krótki okres, żeby wyciągać na tej podstawie daleko idące wnioski, ale już porównanie stóp zwrotu z dłuższych okresów zdecydowanie wskazuje na brak większych różnic w osiągnięciach inwestycyjnych obydwu tych grup funduszy. W ostatnich dwóch latach lepsze były zrównoważone, a w perspektywie trzech lat różnica wyniosła zaledwie 0,1 pkt proc. To raczej nie uzasadnia wyższego wynagrodzenia za zarządzanie pobieranego przez fundusze aktywnej alokacji.

Z przyzwoitymi stopami zwrotu, zarówno grudzień, jak i cały rok, zakończyły fundusze polskich obligacji. Grupa funduszy dłużnych złotowych uniwersalnych ostatni miesiąc zakończyły na 0,9-proc. plusie. Słabiej wypadły fundusze zaliczane do kategorii dłużnych złotowych papierów skarbowych, notując średnio 0,6-proc. zysk. Wyniki najlepszych funduszy – Amplico Obligacji i Ampplico Obligacji Plus – zbliżyły się nawet do 3 proc., w większości przypadków jednak znajdowały się w przedziale od 0,5 do 1 proc. Wszystkie fundusze polskich dłużnych papierów wartościowych zakończyły miesiąc na plusie, przy czym najniższe stopy zwrotu, w wysokości 0,3 proc., zanotowały trzy fundusze: Allianz Obligacji, Arka Prestiż Obligacji i PKO Obligacji.

W efekcie wspomnianego już osłabienia euro i dolara wobec złotego, wielkimi przegranymi grudniowego rankingu są fundusze zagranicznych papierów dłużnych. Największe straty przyniosły rozliczane w złotych jednostki funduszy obligacji dolarowych, które średnio straciły 4,5 proc. Straty funduszy dłużnych zagranicznych – inwestujących w papiery denominowane w różnych walutach, głównie jednak oczywiście w euro i dolarze – wyniosły 3,2 proc., zaś funduszy dłużnych eurowych – minus 2,7 proc.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: