W 2010 r. był udany dla posiadaczy jednostek funduszy inwestycyjnych. Z 365 analizowanych przez Expandera funduszy otwartych ponad połowa zarobiła więcej niż 10%. Strat nie przyniósł żaden fundusz akcji polskich niestosujący aktywnej alokacji. Ale w innych grupach wpadek niestety nie brakowało.
Przeczytaj także:
Najlepsze fundusze otwarte XI 2010
Zdecydowana większość posiadaczy jednostek otwartych funduszy inwestycyjnych zarządzanych przez „polskie” TFI, nie miała powodów do narzekań. Mimo, że w ciągu całego 2010 roku na rynkach finansowych dominowała nerwowość, to dodatnie przeciętne stopy zwrotu udało się zanotować we wszystkich grupach funduszy.
W ciągu mijającego roku rynki akcji oscylowały w rytmie pojawiających się i zanikających czynników ryzyka zagrażających kondycji globalnej gospodarki. A tych nie brakowało. Chłodzenie potencjalnie przegrzanej koniunktury w Chinach, powrót dekoniunktury w Japonii, niewykluczone podwójne dno recesji w USA, kondycja finansów publicznych państw strefy euro, czy wreszcie ryzyko geopolityczne wynikające z możliwości wznowienia konfliktu zbrojnego na Półwyspie Koreańskim. Indeksy większości rynków giełdowych wyszły ostatecznie na koniec roku na plusy, jednak wszystkie te zagrożenia wyraźnie sprzyjały zmiennym trendom.
Stopy zwrotu: fundusze akcji polskich MiŚ spółek/fundusze absolutnej stopy zwrotu i aktywnej alokacj
Stopy zwrotu: fundusze akcji polskich MiŚ spółek/fundusze absolutnej stopy zwrotu i aktywnej alokacji
Kliknij, aby przejść do galerii (13)
Takie środowisko daje duże pole do popisu dla funduszy aktywnej alokacji i absolutnej stopy zwrotu. Niestety przeciętne wyniki tej grupy okazały się gorsze od każdej z grup funduszy akcyjnych. Mediana rocznych stóp zwrotu wyniosła tutaj niecałe 11%. Było to nawet mniej niż mediana wyliczona dla grupy krajowych funduszy zrównoważonych, które z reguły utrzymują niezmienną alokację ok. 50% akcji i ok. 50% papierów dłużnych. Najlepiej w zestawieniu tej grupy poradzili sobie zarządzający UniTotal Trend osiągając niema 30% zwrot w skali roku. Najgorsze rezultaty i jedyną w tej grupie ujemną stopę zwrotu zanotował Skarbiec Aktywnej Alokacji.
Wśród funduszy inwestujących na warszawskiej giełdzie, minimalnie lepsza okazała się mediana stóp zwrotu tych podmiotów, które koncentrowały się na małych i średnich spółkach. Przeciętny zwrot na inwestycji w wysokości 17% to zdecydowanie więcej niż wyniosła zmian indeksu sWIG80 (10,2%), ale mniej niż wzrost mWIG40 (19,6%), które to indeksy są głównymi punktami odniesienia do wyników funduszy z tej grupy. Przeciętna stopa zwrotu uniwersalnych funduszy polskich akcji wyniosła natomiast 16,8%. Średnio rzecz biorąc zarządzający nie pokonali więc głównego indeksu GPW, czyli WIG, którego wzrost wyniósł 18,8%. Na pierwszych miejscach zestawień tych dwóch grup funduszy znalazły się podmioty zarządzane przez Allianz TFI i Aviva Investors TFI. Niestety końcówkę rankingów znowu okupują fundusze Skarbca TFI.