eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweKtóry fundusz wybrać?

Który fundusz wybrać?

2004-10-05 10:28

Który fundusz wybrać?

© fot. mat. prasowe

Zanim zainwestujemy kapitał, powinniśmy określić cel. Wybrać bezpieczny fundusz obligacji, który przyniesie mniejsze, ale pewne zyski, czy może fundusz akcji, dzięki któremu można dużo zarobić, ale też wiele stracić? Oto dylematy inwestora, który zastanawia się nad wpłaceniem pieniędzy do funduszu inwestycyjnego. Odpowiedź nie jest łatwa, gdyż wysokie zyski kuszą. Dla każdego ważne jest jednak poczucie bezpieczeństwa zainwestowanych pieniędzy.

Przeczytaj także: Fundusze z ochroną kapitału ponoszą straty

Na szczęście w znalezieniu właściwej odpowiedzi pomogą nam pytania dodatkowe, dzięki którym ustalimy, jakie ryzyko jesteśmy w stanie zaakceptować i co w zasadzie chcemy osiągnąć wpłacając pieniądze do funduszy.

Wyznaczenie celu jest zadaniem najważniejszym. Trzeba się nad nim poważnie zastanowić – każdy bowiem chciałby zarobić jak najwięcej w jak najkrótszym czasie. Ale to nie jest odpowiedź. My musimy wiedzieć, na co chcemy przeznaczyć nasze pieniądze. Czy będzie to dodatkowa emerytura, nowy dom, może edukacja dziecka, czy jeszcze coś innego. Wyznaczenie takiego celu pozwoli nam na określenie na jak długo jesteśmy skłonni zainwestować nasze pieniądze.

Jeśli jest to okres stosunkowo krótki – kilka miesięcy, do dwóch lat – rozsądnie będzie nie podejmować zbyt dużego ryzyka i skupić się na ochronie kapitału, która jest przecież nadrzędnym celem każdej inwestycji. Owszem, każdy inwestor ma nadzieję na pomnożenie oszczędności, ale przede wszystkim chodzi o to, aby ich nie tracić. Jeżeli zamierzamy inwestować przez krótki okres - specjaliści polecają bezpieczne lokaty w fundusze inwestujące w papiery skarbowe (obligacje, bony). Ewentualnie można wybrać fundusz, który niewielką część pieniędzy (do 20 proc.) inwestuje w akcje, jeśli dostrzeże pewną i zyskowną inwestycję na rynku giełdowym. Alternatywą są również krótkoterminowe lokaty bankowe. Jeśli nasza inwestycja ma trwać kilka tygodni czy miesięcy, to wpłacając je do banku zaoszczędzimy na prowizjach, które trzeba ponieść wpłacając pieniądze do TFI.

fot. mat. prasowe

Jeśli zaś mamy zamiar inwestować długoterminowo, wówczas możemy zwiększyć próg akceptowalnego ryzyka. Długoterminowe inwestowanie w akcje zakłada, że nawet jeśli w czasie inwestycji zdarzają się gorsze okresy, to po nich następują lepsze, pozwalające z nawiązką odrobić ewentualne straty. Zresztą historia funduszy inwestycyjnych przekonuje, że tak jest w istocie. Najstarszy działający w Polsce fundusz zarobił dla swoich klientów 1200 proc. w ciągu 12 lat i choć w jego historii (a zarazem naszej giełdy), zdarzały się przecież trudniejsze okresy, to w długim terminie inwestorzy na tej inwestycji zarobili bardzo dużo. Zmienne efekty działań funduszy inwestycyjnych skupiających się na akcjach pokazuje nasz wykres (czarna linia).

Odpowiedź na te proste pytania znacznie przybliża nas do znalezienia dla siebie właściwej formy inwestycji. Aby jeszcze bardziej ułatwić wybór, w przyszłym tygodniu opublikujemy psychotest, którego wyniki wskażą jakim typem inwestora jesteśmy. Nie wystarczy bowiem wskazać cel inwestycyjny. Trzeba jeszcze wiedzieć, jaka jest nasza skłonność do ponoszenia ryzyka.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: