Jakie koszty debiutu na NewConnect?
2011-01-11 12:25
Przeczytaj także: Debiut na NewConnect: Grupa Recykl SA
Wejście na rynek NewConnect wiąże się z dwojakim sposobem pozyskania kapitału. Z jednej strony, spółka może zdecydować się na przeprowadzenie oferty publicznej. Na samym początku, emitent musi liczyć się z kosztami przekształcenia formy prawnej spółki, jeżeli funkcjonuje w innej niż spółka akcyjna lub komandytowo akcyjna. Następne koszty stanowią opłaty dla domu maklerskiego oraz wynagrodzenia dla doradców, których spółka musi wybrać w procesie IPO. Konieczne jest również wniesienie opłat na rzecz Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych za dematerializację akcji oraz ich rejestrację oraz opłaty dla Komisji Nadzoru Finansowego.
Drugą formą pozyskania kapitału z giełdy jest przeprowadzenie oferty prywatnej, w której emitent zawiera umowę z Autoryzowanym Doradcą, co jak już zostało wcześniej wspomniane, generuje koszty dla przedsiębiorstwa. W dalszym toku procesu IPO, spółka, tak samo jak w przypadku oferty publicznej, ponosi wydatki związane z przekształceniem formy prawnej, a następnie uiszcza opłaty na rzecz KDPW. Ostatni rodzaj kosztów wiąże się z opłatami przewidzianymi dla GPW za czynności związane z wprowadzeniem instrumentów do obrotu.
Warto dodać, że w sytuacji, kiedy spółka decyduje się na skorzystanie z uproszczonej ścieżki dopuszczeniowej na NewConnect, czyli z oferty prywatnej, to koszty debiutu są niewielkie i bardzo konkurencyjne wobec innych form finansowania. W tym przypadku emitent w dalszym ciągu ponosi koszty korzystania z usług Autoryzowanego Doradcy, ale istnieje możliwość ubiegania się o refundację 50 proc. kosztów poniesionych na usługi doradcze i przygotowanie niezbędnej dokumentacji na potrzeby pozyskania inwestorów zewnętrznych. Obsługą wniosków o refundację wspomnianych kosztów zajmuje się Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.
1 2
oprac. : Agnieszka Solecka / IPO.pl