eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweSprzedaż obligacji skarbowych XII 2010

Sprzedaż obligacji skarbowych XII 2010

2011-01-18 11:58

Przeczytaj także: Sprzedaż obligacji skarbowych XI 2010


- Ministerstwo Finansów stara się swoją ofertę dopasować do wymagań rynku i indywidualnego odbiorcy. Inwestorzy mogą oszczędzać za pomocą czterech konkurencyjnie oprocentowanych instrumentów finansowych, jakimi są obligacje detaliczne. Ich odmienne oprocentowanie, różny czas wykupu oraz inne profity charakterystyczne dla każdego z rodzajów obligacji, dają możliwość ułożenia dzięki nim portfela inwestycyjnego wedle własnych potrzeb i kalkulacji – mówi Anna Suszyńska, Zastępca Dyrektora Departamentu Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów. – Jest to też inwestycja w zasięgu każdego z nas, gdyż minimalna kwota kapitału wymagana do rozpoczęcia inwestycji jest bardzo niewielka – dodaje.

Obligacje dwuletnie

W grudniu 2010 r. sprzedano 951 659 obligacji z serii DOS1212. Było to o 14 proc. mniej niż miesiąc wcześniej (sprzedano wówczas 1 105 965 sztuk „dwulatek”, ale nadal blisko dwukrotnie więcej niż w maju, gdy sprzedano 498 433 sztuk obligacji dwuletnich.

Ten rodzaj papierów dłużnych cieszył się w grudniu br. nieco większym zainteresowaniem mężczyzn niż kobiet. Ci pierwsi wykonali bowiem 2000 transakcji kupna wobec 1860 transakcji dokonanych przez kobiety. Zdecydowanie najwięcej dokonanych transakcji to były transakcje małe i średnie (od 1 do 500 sztuk).

Poprzez e-kanały (Internet, konto Inteligo, telefon) sprzedano 69 397 sztuk „dwulatek. Tradycyjnie już, obligacje dwuletnie cieszyły się największym zainteresowaniem w województwach; mazowieckim i śląskim, gdzie sprzedano odpowiednio 279 661 i 108 148 sztuk.

Roczne oprocentowanie obligacji dwuletnich w grudniu 2010 r. wynosiło 4 proc.

Obligacje trzyletnie

Zwiększenie oprocentowania „trzylatek” przyniosło wymierne efekty. Grudzień 2010, choć jest drugim miesiącem listopadowej emisji trzylatek (które emitowane są w cyklach trzymiesięcznych) to ich sprzedaż była znacznie wyższa niż wcześniej w analogicznych miesiącach. Ten typ obligacji największą popularnością cieszył się na Mazowszu i w Małopolsce. Tradycyjnie już mężczyźni stanowili zdecydowaną większość kupujących.

Ponad połowa detalicznych obligacji trzyletnich została sprzedana w dużych pakietach liczących ponad 1000 sztuk. Poprzez e-kanały sprzedano 17,5 proc. „trzylatek”.

W grudniu 2010 roku roczne oprocentowanie obligacji trzyletnich wynosiło 3,85 proc.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: