Ile kosztuje zlecenie stałe i polecenie zapłaty?
2011-01-24 11:06
Zestawienie kosztów dla polecenia zapłaty © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Zlecenie stałe czy polecenie zapłaty?
fot. mat. prasowe
Zestawienie kosztów dla polecenia zapłaty
Żeby się w tym wszystkim nie pogubić warto korzystać z przelewów automatycznych, czyli zleceń stałych i poleceń zapłaty. Są wykonywane bez konieczności ich każdorazowego wypełniania i zatwierdzania.
Podstawowa różnica między nimi polega na tym, że zlecenia stałe wykorzystujemy dla płatności, których kwota zawsze jest taka sama. Polecenie zapłaty zwykle jest stosowane wtedy, gdy regularne płatności mają różne kwoty czyli np. do płacenia rachunków za telefon czy prąd. Jest to możliwe, gdyż odbiorca, czyli np. firma telekomunikacyjna informuje nasz bank jaką kwotę w danym miesiącu należy uregulować. Dla bezpieczeństwa klient może jednak anulować taką płatność, jeśli uzna, że kwota jest niewłaściwa. Należy jednak zaznaczyć, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby regulować w ten sposób płatności o stałej kwocie.
Bezpłatne polecenie zapłaty w 9 bankach
fot. mat. prasowe
Zestawienie kosztów dla zlecenia stałego
Przelew wykonany poleceniem zapłaty można odwołać
Opłaty mogą być jednak naliczane nie tylko za realizację, lecz także za odwołanie przelewu wykonanego za pomocą polecenia zapłaty. Polecenie zapłaty, w przeciwieństwie do zwykłego przelewu czy zlecenia stałego, można odwołać. Jeśli więc np. zorientujemy się, że odbiorca pobrał z naszego konta zbyt wysoką kwotę, to można mu ją odebrać. W części banków odwołanie takiej płatności jest obarczone prowizją. Dla przykładu Bank BPH i Gospodarczy Bank Wielkopolski naliczają z tego tytułu opłatę wynosząca aż 5 zł. Należy jednak zaznaczyć, że konieczność skorzystania z tej funkcjonalności zdarza się niezwykle rzadko.
oprac. : Jarosław Sadowski / expander