eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweSprawdź jakim jesteś inwestorem

Sprawdź jakim jesteś inwestorem

2004-10-13 01:44

Przeczytaj także: Lokata czy fundusz?



WYNIKI TESTU:

Przewaga odpowiedzi A.
Jesteś ostrożnym, dojrzałym inwestorem. Wiesz, jak trudno przychodzi zarabianie pieniędzy i jak łatwo można je stracić. Nie akceptujesz dużego ryzyka. Najlepszą propozycją dla Ciebie będą bezpieczne fundusze inwestujące w bony i obligacje skarbowe.

Przewaga odpowiedzi B.
Zdajesz sobie sprawę, że bez ryzyka nie ma co myśleć o dużych zyskach, ale pamiętasz też o ochronie tego, co już masz. Pieniądze są Ci jednak potrzebne do realizacji życiowych celów, więc wybierasz kompromisowe rozwiązania. Najlepszą propozycją dla Ciebie będą fundusze zrównoważone, które większość środków inwestują w bezpieczne papiery dłużne, a tylko część w ryzykowne i zyskowne akcje.

Przewaga odpowiedzi C.
Lubisz ryzyko i duże zyski w krótkim czasie. Uważasz, że masz niewiele do stracenia, a do zyskania cały świat. Kto nie ryzykuje, ten nie ma – to Twoja dewiza. W pewnym sensie masz rację – jeśli nie masz jeszcze zbyt dużego kapitału, to nie ma też czego chronić. Droga do dużych pieniędzy wiedzie przez fundusze inwestujące głównie w akcje. Najlepsza propozycja dla Ciebie to portfele agresywnego inwestowania.


Ekspert SEB TFI odpowiada:
Wojciech Rostworowski, członek zarządu, dyrektor departamentu inwestycji SEB TFI

Mam 50 lat i prawie żadnych oszczędności. Który fundusz wybrać, aby dorobić do emerytury?

"Polecany wybór funduszu stabilnego wzrostu lub zrównoważonego. Fundusz zrównoważony ma większy udział akcji, dzięki czemu może przynieść większy zysk, ale też podlega większym wahaniom. Oba rodzaje funduszy prowadzą aktywną politykę, która pozwala im wykorzystywać okresy dobrej koniunktury na giełdzie, a także stabilne dochody z obligacji. Taka elastyczna struktura portfela pozwala na osiąganie wyników przewyższających w długim horyzoncie wyniki funduszy obligacji lub oprocentowanie lokat bankowych. Systematyczne wpłaty pozwolą uzyskać przyzwoity dodatek do emerytury."


Liczba dnia - 177 proc. zysku
Przyniósł w ciągu ostatnich pięciu lat najlepszy z działających na polskim rynku funduszy inwestycyjnych, lokujący w akcje. Cztery kolejne fundusze, również akcyjne, dały w tym samym czasie ponad 100 proc. zysku. Pięcioletnie zyski funduszy zrównoważonych mieściły się w przedziale od 60 do 120 proc., na funduszach można było zyskać od 50 do 75 proc.

Sto plusów - TFI mogą zarządzać na zlecenie
Od lipca towarzystwa funduszy inwestycyjnych mogą – oprócz zarządzania funduszami – serwować usługę asset management, to jest zarządzania na zlecenie cudzym pakietem papierów wartościowych. W przypadku klientów dysponujących setkami tysięcy złotych (i więcej) TFI mogą zaoferować zatem indywidualny sposób zarządzania pieniędzmi i ich inwestowania. Do tej pory o zgodę na świadczenie tego typu usług wystąpiły trzy TFI.


Słownik

Inwestor – osoba, która lokuje swoje oszczędności w wybranej formie inwestycji, np. funduszu inwestycyjnym, w akcje spółek notowanych na giełdzie lub w nieruchomości, w celu zwiększenia realnej wartości tych oszczędności.

Zysk z inwestycji – dochód wynikający z różnicy między cena po jakiej uczestnik nabywa jednostki uczestnictwa, a cena ich odkupienia przez fundusz. Im większa jest ta różnica, tym wyższy zysk uczestnika.

Cel inwestycyjny inwestora – planowane przez inwestora osiągnięcie zysku z określonej kwoty przeznaczonej do inwestycji po upływie założonego okresu inwestowania.

Hossa – długotrwała zwyżka kursów papierów wartościowych notowanych na giełdzie, podnosząca
w istotny sposób wycenę poszczególnych walorów, jak i całego rynku.



Cykl powstał przy współpracy z Media Tak - Domem Sprzedaży Prasy Regionalnej

poprzednia  

1 2

oprac. : Bruno Janicki / SEB TFI SEB TFI

Rozkładanie ryzyka

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: