eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweNajlepsze fundusze otwarte I 2011

Najlepsze fundusze otwarte I 2011

2011-02-04 10:16

Przeczytaj także: Najlepsze fundusze otwarte 2010


Czas trwania obligacji (duration) jest miernikiem, który wskazuje wrażliwość na zmiany stóp procentowych. Im niższa wartość wskaźnika tym niższy negatywny wpływ wzrostu rynkowych stóp procentowych. Należy przy tym podkreślić, że zarówno Legg Meson jak i Amplico należą do nielicznych podmiotów, które wyróżniają się pozytywnie pod względem przekazywania co miesiąc informacji o czasie trwania portfela obligacji.

Na słaby rezultat funduszy obligacji krajowych duży wpływ miała decyzja członków Rady Polityki Pieniężnej o wzroście stóp procentowych (+0,25 pp.). Przerwała ona tym samym tym samym trwający od połowy 2009 roku okres niezmienności stóp w naszym kraju. Styczniowa decyzja organu NBP sprawiła, że rosły rentowności obligacji na całej długości krzywej, co wypłynęło na spadek ich cen. W efekcie przełożyło się to również na gorsze wyniki funduszy dłużnych. Styczniowa decyzja RPP prawdopodobnie dopiero rozpoczyna cykl zacieśniania polityki pieniężnej. Kolejnych podwyżek w najbliższych 6 miesiącach oczekuje znaczna większość ekspertów finansowych (87%) ankietowanych przez Expandera. Okres restrykcyjnej polityki pieniężnej nie sprzyja wysokim zyskom z funduszy obligacyjnych. Dodatkowo negatywnym czynnikiem może okazać się zapowiedziana zmiana systemu emerytalnego.

Pojawiające się w ostatnim czasie publikacje ekonomiczne sprawiają, iż prawdopodobieństwo kontynuacji trendu wzrostowego na rynku akcji wciąż pozostaje wysokie. Dynamiczny wzrost PKB naszego największego partnera handlowego - Niemiec, czy pozostające na wysokich poziomach wskaźniki koniunktury świadczą, iż w najbliższych miesiącach nie powinniśmy spodziewać się pogorszenia klimatu gospodarczego. Utrzymujący się wzrost gospodarczy przekłada się na poprawę zysków przedsiębiorstw, co powinno wpływać na ich wyższe wyceny giełdowe. W najbliższym czasie duże oddziaływanie na zachowania rynkowych indeksów akcji będą miały prezentowane właśnie wyniki finansowe spółek za IV kwartał. Pierwsze ich publikacje wskazują, iż mogą one wciąż pozytywnie zaskakiwać rynek.

Nie należy jednak zapominać o czyhających zagrożeniach. Nad rynkami wciąż wisi klątwa państw peryferyjnych strefy euro, która bardzo szybko może ponownie przypomnieć o ryzyku inwestowania na rynkach akcji. Awersję do ryzyka może wzmacniać niepewna sytuacja polityczna w Egipcie oraz obawy o rozprzestrzenienie się fali protestów na kolejne kraje arabskie. Jedno z ostrzeżeń dla „rynku byka” na rodzimym parkiecie stanowi wskaźnik wyprzedzający CLI obliczany przez OECD dla Polski. Historycznie indeks ten dość dobrze wskazywał na punkty zwrotne na rynku akcji, natomiast w ostatnich miesiącach widoczne jest wyhamowanie dynamiki jego wzrostu. Jeśli kolejne odczyty (następna publikacja 14 lutego) okażą się niższe niż poprzednie, to może to być zwiastun na zmiany trendu (mierzonego jako 6-miesięczna średnia krocząca) wskaźnika na spadkowy, co zwiększy prawdopodobieństwo wystąpienia głębszej korekty na rynku akcji. Negatywny wydźwięk dla inwestorów ma również modyfikacja systemu emerytalnego i związane z tym plany obniżenia wysokości składki przekazywanej do OFE. Coraz większy niepokój budzi również utrzymujący się wysoki deficyt budżetowy.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: