Kurs euro - czwartek przyniósł silne osłabienie
2011-02-04 11:55
© fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Nerwowy początek tygodnia na rynkach wschodzących
Bez szybszego wzrostu zatrudnienia jesienny wzrost rentowności w USA nie będzie kontynuowany a przy obecnej postawie Fed to jedyna możliwość na umocnienie dolara (być może poza gwałtownym nawrotem kryzysu). W ubiegłym miesiącu dane rządowe rozczarowały, czego efektem był słaby dla dolara styczeń.fot. mat. prasowe
Tym razem istnieją podstawy do oczekiwań, iż dane będą nieco lepsze. Po raz kolejny bardzo korzystne wskazania dał raport ADP – 3 miesięczna średnia to już +177 tys. nowych miejsc pracy w sektorze prywatnym. Również wskaźniki aktywności pokazują szybszy wzrost zatrudnienia, tak w przemyśle jak i w usługach. Odmienne wskazania dają jedynie raporty tygodniowe – liczba nowych zarejestrowań bezrobotnych była w styczniu wyraźnie wyższa niż w grudniu. Gdyby nie ten element istniałaby spora szansa na odczyt w okolicach +200 tys., który zostałby uznany za korzystny dla dolara. Ze względu na słabe „claimsy” konsensus jest znacznie niższy - +140 tys., choć faktycznie rynek może liczyć na nieco lepsze dane – rynkowe stopy procentowe w USA od dwóch dni rosną.
We wczorajszym komentarzu porannym pisaliśmy o tym, iż oczekiwania przed posiedzeniem EBC były nierealnie wygórowane. Rynek agresywnie dyskontował podwyżki stóp w strefie, niejako zapominając o nierozwiązanym kryzysie zadłużenia i stagnacji w południowej części strefy. Trichet mówił co prawda o inflacji, ale musiałby on chyba jasno zapowiedzieć podwyżkę stóp aby utrzymać wysokie stopy rynkowe dla euro i tym samym sentyment dla europejskiej waluty. W dniu wczorajszym różnica w stawkach kontraktów FRA18x24 (na 6-miesięczny EURIBOR/LIBOR z datą wykonania za 18 miesięcy) zmieniła się o 22 bp na niekorzyść euro i był to efekt zarówno spadku rynkowych stóp w strefie, jak i wzrostu w USA (patrz akapit wyżej). Sygnałem do wyprzedaży było rozpoczęcie konferencji EBC.
Wydarzeniem tygodnia są publikowane dziś o 14.30 dane o zmianie zatrudnienia poza rolnictwem w USA (konsensus +140 tys.). Podobne dane opublikowane zostaną w Kanadzie (13.00, konsensus +15 tys.), gdzie również poznamy indeks aktywności PMI (16.00, konsensus 53 pkt.).
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
oprac. : Przemysław Kwiecień / X-Trade Brokers DM S.A.