Deweloperzy wierzą w obligacje korporacyjne
2011-02-12 00:20
Struktura wyemitowanych przez deweloperów obligacji wg terminu wykupu © fot. mat. prasowe
Emitowane przez deweloperów obligacje dają od 9 do 13 proc w skali roku. To wciąż ponad dwa razy więcej niż za swoje dwuletnie papiery chce płacić resort skarbu (na początku lutego podniósł ich stopę z 4,0 do 4,5 proc.). I nadal znacznie więcej niż zyski z bankowych lokat, mimo ich systematycznego wzrostu. Deweloperzy wysoką stopą zwrotu chcą do tych papierów przekonać inwestorów indywidualnych. Stają się one dla nich jednym z ważniejszych źródeł finansowania działalności i alternatywą dla kredytów bankowych - podaje raport sporządzony przez CEE Property Group.
Przeczytaj także: Spółki deweloperskie: wyniki III kw. 2010
Deweloperzy wychodzą z ofertąJak czytamy w raporcie, zainteresowanie deweloperów emisją obligacji rośnie od kilkunastu miesięcy. Już w ubiegłym roku wiele z czołowych firm z branży zdecydowało się sięgnąć po ten instrument finansowania projektów mieszkaniowych i komercyjnych. W nowym 2011 roku obserwujemy intensyfikację tego zjawiska. Najważniejszym czynnikiem zachęcającym deweloperów do emisji jest dramatyczna zmiana nastawienia instytucji finansowych do kredytowania inwestycji w całym sektorze real estate. Banki uznały, że sektor budowy mieszkań w Polsce jest równie ryzykowny jak w USA, czy w niektórych krajach Europy Zachodniej i z tego powodu praktycznie zaprzestały udzielania kredytów inwestycyjnych. Odpowiedzią na to jest zwrócenie się deweloperów w kierunku obligacji i innych źródeł pozyskiwania środków (inwestycje prywatne).
- Liczba deweloperów decydujących się na emisję obligacji wzrasta - zauważa dr Paweł Grząbka, prezes CEE Property Group. Jego zdaniem rosnącej liczbie emisji towarzyszyć będzie spadek ich wielkości, ponieważ w ślad za dużymi firmami deweloperskimi po ten sposób współfinansowania nowych projektów sięgają coraz częściej mniejsze spółki.
W ocenie CEE Property Group z czasem zmieniać się będzie struktura emisji pod względem ich długości. - W tej chwili blisko 60 proc. sprzedawanych przez deweloperów papierów ma krótszy niż 18 miesięczny termin wykupu. Za rok-dwa takie krótkoterminowe papiery będą stanowiły 30-40 proc. plasowanych na rynku, a zwiększać się będzie udział papierów z dłuższym terminem wykupu - ocenia Paweł Grząbka.
fot. mat. prasowe
Struktura wyemitowanych przez deweloperów obligacji wg terminu wykupu
Przeczytaj także:
Rynek mieszkaniowy - fakty i mity
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
deweloperzy, rynek nieruchomości, rynek mieszkaniowy, firmy deweloperskie, obligacje korporacyjne